Imieniny: Filipa, Pauliny

Wydarzenia: Dzień Matki

Patriotyzm

Odzyskanie niepodległości świętuj z Muzeum Narodowym

muzeum narodowe w krakowie, gmach główny fot. Krzysztof Petela Muzeum Narodowe w Krakowie

11 listopada w Święto Niepodległości w holu gmachu głównego Muzeum Narodowego w Krakowie staną gabloty z pamiątkami związanymi z legionistami.

 

„Zapraszamy szczególnie do świętowania rocznicy odzyskania niepodległości w Gmachu Głównym MNK, gdzie można oglądać wystawę „Sztuka legionów Polskich”. Pokazujemy na niej blisko 200 eksponatów, ilustrujących szlak bojowy legionów od wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku po rok 1918” – zachęca Muzeum Narodowe w Krakowie. 150 obrazom i rysunkom towarzyszy umundurowanie, broń i odznaki pamiątkowe legionistów, a także zestawione po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dwie kurtki wojskowe marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Z legionistami spotkamy się jednak już przed wejściem na wystawę – w Święto Niepodległości w holu Gmachu Głównego staną gabloty ze związanymi z nimi pamiątkami. Przygotowaliśmy także specjalną grę muzealną, której uczestnicy będę mieli za zadanie pokonanie wyznaczonej w Gmachu trasy tropem ciekawostek historycznych, odpowiadając na pytania i rozwiązując zagadki. Nasza zabawa ma pomóc w spojrzeniu na wydarzenia roku 1918 z różnych perspektyw – krajów, które brały udział w I wojnie światowej, grup społecznych, które w odmienny sposób przyjęły fakt odzyskania niepodległości, zaproponujemy nawet alternatywne scenariusze historii Polski i Europy” – informują organizatorzy.

O godz. 13.00 zapraszają do sali audiowizualnej na film Ryszarda Ordyńskiego z roku 1935 pt. „Sztandar wolności”, poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Przedwojenny reżyser i scenarzysta zgromadził na potrzeby tego filmu wszystkie istniejące podówczas materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty nagrań, dokumenty, odezwy, mapy. Tam, gdzie ich brakowało, wprowadził inscenizację zdarzeń, a skomponowanie muzyki polecił późniejszemu dyrektorowi warszawskiej i krakowskiej filharmonii Janowi Maklakiewiczowi.

W piątek 11 listopada 2016, w godz. 10.00 – 16.00 czynne będą dwa oddziały MNK – Gmach Główny oraz Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. Wstęp na wystawę „Sztuka Legionów Polskich” oraz do galerii stałych w wymienionych oddziałach MNK będzie tego dnia bezpłatny.

Oceń treść:
;