Imieniny: Ireny, Waldemara

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Położnika

Wydarzenia

Oferta kulturalna Krakowa podczas Światowych Dni Młodzieży

muzeum narodowe w krakowie, gmach główny fot. Krzysztof Petela Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawy, koncerty, spektakle, zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc – to oferta kulturalna Krakowa na czas Światowych Dni Młodzieży. Znaczna część propozycji ma być bezpłatna. Jedną z najważniejszych ofert związanych z przybyciem pielgrzymów, ale po części wyprzedzającą ŚDM, jest Noc Cracovia Sacra. Tegoroczna dziewiąta edycja rozpocznie się w niedzielę, a zakończy w środę, czyli w dniu przylotu papieża do Polski.

„Postanowiliśmy napływającym do Krakowa turystom pokazać ofertę kultury materialnej i duchowej Krakowa w czasie, gdy będą jeszcze oczekiwać na Światowe Dni Młodzieży” – powiedział na środowej konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Podczas Cracovii Sacry w kościołach, klasztorach i muzeach zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. rzadko pokazywane dokumenty, inkunabuły oraz rękopisy i uczestniczyć w kilkudziesięciu koncertach. Poznają historię zakonów oraz najciekawsze i najcenniejsze eksponaty z ich zbiorów.

Skarby ze swojej biblioteki - m.in. "Graduał karmelitański o. Stanisława z 1644 r." - pokażą oo. karmelici. „Graduał (śpiewnik-PAP) jest odnowiony, został zdigitalizowany w zeszłym roku. Dzięki prezentacji multimedialnej będzie można obejrzeć wszystkie jego karty” – mówił o. Zbigniew Czerwień, przeor klasztoru oo. karmelitów na Piasku. Szczególnie zachęcał też do przyjścia na wtorkowy koncert artystów Piwnicy św. Norberta, który odbędzie się w rzadko udostępnianym przez ojców ogrodzie klasztornym.

W klasztorze kanoników regularnych przy Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu udostępniony zostanie skarbiec, muzeum św. Stanisława Kazimierczyka oraz biblioteka, a oprowadzanie zaplanowano w językach polskim, angielskim i niemieckim. W Bazylice Bożego Ciała odbędzie się koncert dla uczczenia 1050. rocznicy chrztu Polski.

OO. dominikanie zapraszają na wystawę "Jubileusz 800-lecia Ordo Praedicatorum", nawiązującą do historii i tradycji kaznodziejskich tego zgromadzenia, na której pokażą najcenniejsze eksponaty ze swoich zbiorów. Kapucyni przypomną o swojej działalności misyjnej. W Nocy Cracovia Sacra wezmą udział także inne zgromadzenia zakonne.

W czasie ŚDM pielgrzymi za okazaniem identyfikatora pielgrzyma (osoby zarejestrowane w Komitecie Organizacyjnym ŚDM) będą mogli za darmo zwiedzić krakowskie muzea, a jedyna oficjalna wystawa ŚDM – "Maria. Mater Misericordiae" w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie – kosztować będzie 4 zł.

Zwiedzający Muzeum Narodowe zobaczą najpiękniejsze wizerunki Marii - Matki Miłosierdzia, sprowadzone z muzeów, kościołów i kolekcji prywatnych, głównie z Włoch. Wśród 94 arcydzieł sztuki sakralnej są prace wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XI do XVIII w., m.in. Donatello, Giotto di Bondone, Lorenzo Ghibertiego, Andrei Mantegni, Hansa Memlinga, Petera Paula Rubensa, Giorgio Vasariego czy Francisco Zurbarana. Będą to różne wizerunki Matki Boskiej: w płaszczu opiekuńczym, karmiącej dzieciątko, Matki Boskiej Bolesnej, modlącej się w intencji ludzkości.

W czasie ŚDM upoważnieni do nieodpłatnego zwiedzania będą goście m.in. oddziałów Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (Pałac Krzysztofory, Fabryka Emalia Oscara Schindlera, Stara Synagoga, Mury Obronne z Barbakanem, Dom Zwierzyniecki, oddział Dzieje Nowej Huty), Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Ponadto muzea miejskie i ich oddziały będą dostępne dla wszystkich zwiedzających w stałych dniach i godzinach. Szczegółowa oferta wystaw jest na stronach internetowych tych instytucji.

Nieodpłatne oferty przygotowały także domy kultury: Śródmiejski Ośrodek Kultury, Nowohuckie Centrum Kultury, Dom Kultury Podgórze, Ośrodek Kultury Nowa Huta, Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida.

Stanisław Dziedzic zaznaczył, że w czasie ŚDM Kraków chce nawiązać do tradycji „innego Rzymu”. „Miasto od XVI w. nazywane było +altera Roma+, czyli +inny Rzym+. Krakowowi przysługiwał ten tytuł od czasów bardzo wczesnych, bo poziom kultury duchowej Krakowa był absolutnie niezwykły” – powiedział dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

;