Imieniny: Eryka, Feliksa, Jana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Muzeów

Dziedzictwo

 fot. Łukasz Kaczyński

Odwiedziny grobów bliskich to nie tylko chwile zadumy nad życiem czy wspominanie tych, którzy już odeszli. Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w okresie Wszystkich Świętych trwają także różne kwesty.

Tradycyjnie 1 i 2 listopada na Rakowicach aktorzy, muzycy i samorządowcy i politycy uczestniczą w kweście pod egidą Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych pomników i nagrobków. W tym roku kwestują m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Jerzy Fedorowicz, Łukasz Gibała czy Jarosław Gowin oraz Bractwo Kurkowe.

- To już 39. taka zbiórka tematyczna. Kwestujemy przez 2 dni aż do zmroku. Około 80 osób dziennie. Właśnie to zaangażowanie sprawia, że z roku na rok ludzie odpowiadają bardzo chętnie i możemy ratować kolejne niszczejące, ale istotne dla historii i kultury groby - powiedziała Anna Kornecka, przewodnicząca Komitetu.

Krakowianie chętnie wspierają te działania Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Dzięki hojności ofiarodawców przez ponad 30 lat udało się odnowić ponad 500 nagrobków. Oprócz zbiórki na renowację nagrobków odbywa się również kwesta na odnowienie Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.

- Choć obecnie jest poza Polską, nie można zapominać o tym miejscu. Tam też jest część naszej tożsamości narodowej. Na tym przepięknie położonym cmentarzu spoczywają przecież ważne dla ojczyzny osoby, jak na przykład Stanisław Banach, Maria Konopnicka czy Gabriela Zapolska - opisała Barbara Olasińska, kierująca zbiórką na tą najstarszą nekropolię lwowską.

Ponadto na Cmentarzu Rakowickim w tym roku można spotkać kwestujących z Fundacji „Niezłomni”, zbierających datki na ekshumację i identyfikację bezimiennych Żołnierzy Wyklętych. - Odnajdujemy groby bezimiennych żołnierzy, następnie metodami archeologicznymi przeprowadzamy ekshumację szczątków, później staramy się zidentyfikować je przez badanie DNA, a następnie zapewnić godny pochówek - wymienił główne cele działalności organizacji Andrzej Koterba.

Poza odwiedzinami mogił bliskich krakowianie i przyjezdni nawiedzają na Cmentarzu Rakowickm także osoby znane i wybitne. Na wielu pomnikach płoną dziesiątki zniczy, m. in. przy grobie Jana Matejki, Marka Grechuty, Marka Nawary czy Janusza Kurtyki. Setki zniczy uczciły pamięć rodziców św. Jana Pawła II, Emilii i Karola, oraz jego brata Edmunda, którzy także pochowani są na Cmentarzu Rakowickim.

Cmentarz Rakowicki został otwarty w 1803 r. - jest jedną z najstarszych nekropolii Krakowa. Od 1981 r. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa poprzez prowadzoną kwestę gromadzi fundusze na renowację zabytkowych grobowców.

Oceń treść:
Źródło:
;