Imieniny: Delfiny, Sylwestra, Konrada

Wydarzenia: Dzień Bez Zakupów

Pod oknem

"Ogień dla nas i całego świata" - o darze rady

 fot. Łukasz Kaczyński Brat Marek i brat John z Taizé na rekolekcjach po ŚDM.

Dar rady był tematem kolejnego spotkania w ramach rekolekcji po Światowych Dniach Młodzieży zatytułowanych "Ogień dla nas i całego świata". Opowiedzieli o nim bracia Marek i John ze wspólnoty z Taizé.

Bracia w wygłoszonych prelekcjach podkreślili, że Duch św. jest tym, który otwiera człowieka na poznanie pełni tego, kim jest Bóg, usuwając przy tym wewnętrzne i zewnętrzne przeszkody.  "Duch św. jest tym, który nieustannie wszystko poszerza, roszerza. Czyni raban, jak mówi papież Franciszek, niszcząc nasze ludzkie schematy" - powiedział brat Marek.

Z kolei brat John w konferencji wygłoszonej przed wspólną modlitwą zaznaczył, że dar rady jest taką obecnością Ducha św., która nakierowuje człowieka na Boga w momencie podejmowania życiowych decyzji - i tych ważnych i tych codziennych. Wskazał także, że dar ten jest dawany przede wszystkim konkretnemu człowiekowi, a dopiero potem przez niego innym ludziom. "Słuchanie Ducha św. pomaga nam być bardziej przejrzystym i lepiej pomagać innym, akceptować ich takimi, jakimi są oraz towarzyszyć im na ich drodze" - wyjaśnił.

Dodał także, że rozwijać dar ten należy rozwijać. "Przed wszystkim musimy go pragnąć i prosić Boga o niego dzień po dniu - by zesłał swojego Ducha do naszych serc. Po drugie musimy w sobie tworzyć przestrzeń ciszy, by usłyszeć głos Boga i ufać, że Duch św. krok po kroku będzie prowadził nas do życia ponad naszymi oczekiwaniami" - opisał.

Zgromadzoną w łagiewnickim sanktuarium młodzież odwiedził także kard. Stanisław Dziwisz, którego oficjalne podziękowania za posługę metropolity odbyło się wczoraj w pobliskim Sanktuarium św. Jana Pawła II. Ale również młodzi byli przygotowani by podziękować swojemu pasterzowi - otrzymał od nich film z wyrazami wdzięczności oraz pamiątkowe zdjęcie.

"Nie wiem ile razy padło tutaj słowo dziękuję. Pomyślałem sobie jednak, że nic bym nie zrobił bez was. Gdybym nie miał poparcie ze strony Kościoła krakowskiego i wszystkich, którzy go tworzą, a przede wszystkim młodych odważnych ludzi" - powiedział ustępujący metropolita krakowski. "Ja się w ogóle nie żegnam. Zostaję w tym samym Kościele - naszym lokalnym Kościele" - dodał jeszcze.

Spotkanie zakończyła modlitwa w charyzmacie wspólnoty Taizé. W przebieg sobotnich rekolekcji włączyli się także aktywnie członkowie grupy Taizé z Jezuickiego Duszpasterstwa Akademickiego WAJ, którzy zaprezentowali swoją wspólnotę przez film oraz świadectwo.

Kolejne spotkania w ramach cyklu rekolekcji po Światowych Dniach Młodzieży przewidziano na 11 lutego, 11 marca, 8 kwietnia i 13 maja. Gościem lutowej odsłony rekolekcji będzie kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.

Oceń treść:
Źródło:
;