Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Ciekawostki

Okolicznościowy znaczek i banknot na jasnogórski jubileusz

okolicznościowy banknot fot. Materiały prasowe

Prezentacja okolicznościowego znaczka Poczty Polskiej i kolekcjonerskiego banknotu NBP na jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbyła się dziś na Jasnej Górze. Pokazana została też wyjątkowa mozaika jasnogórskiego wizerunku wykonana z 14 tys. „selfie dla Maryi”. W Sanktuarium trwają wielkie przygotowania do sobotnich głównych uroczystości jubileuszowych. Ich najważniejszą częścią będzie Msza o godz. 11-tej i wieczorne widowisko „Jasna Góra – polska Kana”.

 

Selfie było kolejną zachętą paulinów do włączenia się w inicjatywę „Żywa korona Maryi” przez przesyłanie internetem zdjęć i składanie duchowych darów. Teraz każdy będzie mógł odnaleźć się w obliczu Matki Bożej, bo to my, przez przemianę swego życia, stajemy się żywymi klejnotami w Jej koronie. Wyjątkowa mozaika już znajduje się na jasnogórskich wałach a specjalny program do wyszukiwania fotografii ruszy w sobotę.

Zarówno znaczek, jak i 20-złotowy banknot w grafice przypominają, że Najświętsza Maryja Panna od dawna ma w polskim narodzie specjalny status: jest Matką, Obrończynią, Królową. Znaczek przedstawia obraz Matki Bożej Częstochowskiej na białym tle. Wizerunek zdobią nowe korony, będące repliką tych, które podarował papież Klemens XI. Korony znajdują się także na przedniej stronie banknotu. Z jego drugiej strony umieszczono rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację Obrazu. Taka scena znajduje się też na specjalnej kopercie Poczty Polskiej, która wraz z datownikiem wejdzie do obiegu 26 sierpnia.

Oceń treść:
Źródło:
  1. kult maryjny w Polsce jest taki wielki bo się kultowało przed chrzescianstwem kult matki ziemi

;