Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Wspomnienia

Opera o bł. Janie Pawle II na odpuście maryjnym

Prezentacja opery góralskiej pt. „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”, Maryjna Pasterka, Dni Maryjne, wernisaż wystawy „Zachowaj nas, Pani” – to najważniejsze punkty uroczystości odpustowych, które odbędą się 15 sierpnia w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu na Podhalu, z udziałem kard. Stanisława Dziwisza.

 

Głównym punktem uroczystości 15 sierpnia w Ludźmierzu będzie suma odpustowa przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym, przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski. Homilię wygłosi biskup nominat Damian Muskus. Kard. Dziwisz po Eucharystii poświęci zioła i dewocjonalia.

Kustosz sanktuarium ks. Tadeusz Juchas podkreśla, że poprzez uroczystości przeżywane 15 sierpnia górale i liczni pielgrzymi zbliżają się do obchodów wielkiego jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które przypadają na 2013 r.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczną się w Ludźmierzu już wieczorem, 14 sierpnia. O godz. 23.00 zostaną ogłoszone wyniki XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Laureaci zaprezentują swoje wiersze. O północy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń będzie przewodniczył uroczystej Pasterce Maryjnej. Co roku gromadzą się na niej licznie górale z całego Podhala, Spisza i Orawy. Przez cała noc księża dyżurują w konfesjonałach.

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o 6.30 odprawiane zostaną Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. O godz. 9.00 ks. Adam Filas z Brampton w Kanadzie odprawi Mszę św. przy ołtarzu polowym. Homilię wygłosi ks. dr Andrzej Dobrzyński.

W programie uroczystości odpustowych znalazł się również wernisaż wystawy obrazów Stanisława Wyrtla „Zachowaj nas, Pani”, przygotowanych jako ilustracja do Litanii Podhalańskiej Wiktora Ignacego Gutowskiego z 1926 r. Wystawę będzie można oglądać już od czwartku, 11 sierpnia, przy sanktuarium w namiocie multimedialnym, a uroczyste jej otwarcie odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia, po Mszy św. o godz. 9.00.

15 sierpnia w ludźmierskiej bazylice podczas Mszy św. o godz. 18.00 artyści wykonają „Wielką Mszę Jana Pawła II” maestro Geralda Spitznera. Wśród wykonawców: Grażyna Zielińska – sopran, prof. Jan Purzycki – skrzypce, prof. Elżbieta Karolak – organy.

Do uroczystości odpustowych górale i pielgrzymi będą się przygotowywać podczas Dni Maryjnych, które rozpoczną się 12 sierpnia. Naukom rekolekcyjnym ks. dr. Andrzeja Dobrzyńskiego będzie towarzyszyć hasło „Z Matką Chrystusa głosić Ewangelię”.

W piątek, 12 sierpnia o godz. 19.00 w ogrodach różańcowych zostanie wystawiona opera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” Franciszka Łojasa Kośli. Opera przypomina pontyfikat i prorocze przesłania błogosławionego papieża. - Przypominamy Jana Pawła II, aby nadal był dla nas przewodnikiem i nauczycielem Maryjnej drogi do Chrystusa, by pomógł nam następne lata wiernie trwać przy wierze ojców – mówi ks. Juchas.

Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził Jan Paweł II. Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową w języku łacińskim, która za pośrednictwem mediów była transmitowana na cały świat.

Kopia figury Matki Boskiej Ludźmierskiej stoi w Grocie Mlecznej w Betlejem, znajduje się również na Dominikanie, w jednym z amerykańskich sanktuariów, nazwanym przez górali „Amerykańskim Ludźmierzem” oraz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie.

Źródło:
;