Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Książka

Opowieść na stulecie śmierci bł. Karola de Foucauld

bóg islam i ojczyzna fot. znak.com.pl

Książka „Bóg, islam i ojczyzna” autorstwa Joanny Petry-Mroczkowskiej właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

 

Trudno znaleźć innego błogosławionego, którego życie naznaczone byłoby tak licznymi paradoksami. Dzieje Karola de Foucauld w swoich początkach przypominają biografie Lawrence’a z Arabii i Antoine’a de Saint-Exupéry, pełne niebezpiecznych podróży po Afryce Pόłnocnej i przygód wśród nieobliczalnych „ludzi pustyni”. Przywodzą zarazem na myśl inną historię, najpiękniejszą chyba, jaka wydarzyła się na świecie – życie samego Jezusa.

Karol de Foucauld po zrzuceniu oficerskiego munduru wstąpił do zakonu, który po kilku latach opuścił. Długo poszukiwał swojego miejsca, aż wreszcie już jako ksiądz osiedlił się wśród Berberów w sercu Sahary.

Dzielił trudy pustynnego życia z muzułmańskimi koczownikami, świadcząc o Bogu ubogim i samotnym. Zginął podczas modlitwy z rąk muzułmanów, w których zaszczepiał Jezusowy pokój i bezinteresowną przyjaźń.

Dla Joanny Petry-Mroczkowskiej losy de Foucauld są pretekstem do nakreślenia szerszej panoramy naszych czasów: problemów misyjności, kolonializmu, dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z muzułmanami.

Dziś, w świecie często bolesnego zderzenia kultur, ten Boży nomada znów prowokuje pytania o granice miłości bliźniego.

 


Joanna Petry Mroczkowska, Bóg, islam i ojczyzna, wydawnictwo Znak, Kraków 2017


 

Oceń treść:
;