Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

Wydarzenia: Dzień Flagi RP

Z Bogiem

oratorium karolina fot. Materiały prasowe

Spektakl słowno-muzyczny „Karolina” to artystyczne i filozoficzne przesłanie oparte na motywach życia niewinnej ofiary wojny – bł. Karoliny.

 

Spektakl jest ilustracją biograficzną ­ poetycką opowieścią o życiu i śmierci Karoliny i artystycznym i filozoficznym namysłem nad istotą zła i dobra, nad źródłami przemocy i źródłami miłości.

Dramat Karoliny jest wciąż współczesny, dotyka każdego człowieka, który staje się ofiarą bezdusznej przemocy. Jednym z głównych wątków spektaklu jest refleksja nad szczególną wspólnotą losu: ofiary i kata, Karoliny i jej mordercy oraz dramat tych, którzy nie mogli, nie chcieli, bądź nie byli w stanie tej tragedii zapobiec - Ojca i Matki Karoliny, Jej rówieśników i środowiska. Ich także dotknęło zło, zło bezradności wobec przemocy.

Muzyka, stworzona przez kompozytorów poruszających się w różnych stylistykach muzycznych łączy nieraz bardzo skrajne gatunki. Od czysto klasycznych rozwiązań w obsadzie symfonicznej z chórem i solistami oraz sekcją rytmiczną, poprzez soul, balladę jazzowa, elementy tanga, blues’a, aż do mocnych rockowych brzmień. Unikatowa muzyka jest elementem wyróżniającym spektakl.

Wykonawcami spektaklu są amatorzy – studenci muzyki i uczniowie szkoły muzycznej oraz zawodowi wykonawcy. Autorem tekstu jest Andrzej Pacuła ­ poeta, autor scenariuszy teatralnych; autorami muzyki ­ Ryszard Kusek oraz Witek Góral.

Spektakl trwa niespełna dwie godziny. W najbliższym czasie będzie można go zobaczyć w Mielcu (9 XII 2016 r. godz. 18.00), Limanowej (10 XII 2016 r. godz. 18.00), Lusławicach (11 XII 2016 r. godz.18.00) i Tychach (16 XII 2016 r. godz.18.00).

Oceń treść:
;