Imieniny: Marka, Elzbiety

Wydarzenia: Dzień Ewakuacji

Małopolska

Orawka: unikatowe zasłony wielkopostne

 fot. facebook.com/orawka.kosciol

Do 30 marca w Orawce można podziwiać unikatowe na światową skalę zasłony wielkopostne.

 

Zwyczaj zasłaniania krzyży w piątą niedzielę Wielkiego Postu nawiązuje do średniowiecznej tradycji zasłaniania całych ołtarzy specjalnymi płótnami. Znanych jest kilkadziesiąt zasłon wielkopostnych na świecie. W Polsce możemy podziwiać pięć.

W kościele świętego Jana Chrzciciela w Orawce znajdują się cztery płótna: „Pieta pod krzyżem”, „Biczowanie Chrystusa”, „Pokutująca Maria Magdalena” i „Matka Boża Siedmiobolesna”. Nastawę głównego ołtarza zasłania największa (4,80 m na 3,85 m) i najstarsza z tkanin datowana na 1676 rok. Pozostałe wykorzystuje się do przysłaniania dwóch bocznych ołtarzy oraz Grupy Ukrzyżowania na belce tęczowej kościoła.

24 marca kościół w Orawce odwiedziło dwóch światowych ekspertów w dziedzinie tkanin wielkopostnych – były i obecny dyrektor Muzeum Miejskiego w Żytawie, gdzie prezentowane są dwie bardzo znane tkaniny, Wielka (1472) i Mała (1573) Zasłony Żytawskie.

„Podczas wizyty niejako wpisano na europejską listę zasłon wielkopostnych typu Arma Christi (narzędzia Męki Pańskiej) pod numerem 8 orawczańską „Pietę pod krzyżem”. Według aktualnego stanu wiedzy, jako jedyną w Polsce” – informuje przewodniczka Lucyna Borczuch. Trzy pozostałe eksperci ocenili jako „obrazkowe z pojedynczymi scenami”. Piąta polska zasłona, w Jasienicy Rosielnej, też należy do drugiego typu.

Wszystkie cztery zasłony w Orawce można podziwiać od momentu renowacji w 2002 roku. Zwyczajowo wiesza się je w wigilię piątej niedzieli Wielkiego Postu a zdejmuje w Wielką Środę. W tym roku będzie można je podziwiać do 30 marca.

Źródło:
;