Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Pod oknem

Orszak Trzech Króli po raz szósty w Krakowie

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krakowa już po raz szósty. Jak zwykle będzie wezwaniem do poszukiwania prawdy, piękna i dobra oraz do wspierania dzieł charytatywnych. Ponadto będzie przygotowywał do największego wydarzenia religijnego 2016 roku w Polsce, czyli Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

 

Tradycją stało się już, że krakowski Orszak wyrusza z trzech punktów miasta. Każda część Orszaku jest prowadzona przez innego króla i pod różnymi barwami chorągwi.

Orszak czerwony – europejski przejdzie historycznie najstarszą trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. kardynał Stanisław Dziwisz powita króla i jego orszak (ok. 11.00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak zielony  – symbolizujący kontynent azjatycki zbiera się na Placu Sikorskiego (zbiórka o godz. 11.00). Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy w kościele Sercanek lub kolegiacie św. Anny (oba nabożeństwa rozpoczynają się o godz. 10.00). Trasa orszaku: Garncarska, Studencka, do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej i dalej nią do Rynku.

Orszak niebieski – afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z Placu Matejki (11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz. 9.30).

Każda z części Orszaku będzie prowadzona przez króla symbolizującego jeden z trzech kontynentów. Monarchowie przejdą w asyście swoich dworów. Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowią rodzice dzieci w przebraniach pasterzy. Podczas pokonywania trasy w każdej części orszaku będą odgrywane scenki jasełkowe. Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której tradycyjnie będzie żłóbek i Święta Rodzina. Tutaj wraz z Kardynałem oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą wspólnie kolędować.

 

Zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Orszak Trzech Króli będzie w szczególny sposób przygotowywał do największego wydarzenia religijnego nadchodzącego roku - Światowych Dni Młodzieży. Podczas pokonywania trasy wystąpią wolontariusze ŚDM reprezentujący różne kraje i narodowości, którzy osobiście zaproszą do udziału w tym wydarzeniu. Na scenie na Rynku Głównym zabrzmi jeszcze raz hymn Światowych Dni Młodzieży 2016, który miał swoją prapremierę właśnie podczas poprzedniego Orszaku Trzech Króli.Orszakowe dzieło charytatywne

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Będziemy zachęcać do wsparcia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Fundacja od wielu lat wspiera w wychodzeniu z bezdomności osoby bez domu i zagrożone bezdomnością. Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od paru lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Fundacja powstała w 2000 roku i upamiętnia pontyfikat błogosławionego Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża oraz program stypendialny. Organizacja wspiera szczególnie uzdolnioną młodzież szkolną z terenów wiejskich i małych miast. Towarzyszy stypendystom nie tylko w formie pomocy materialnej, ale również przez formację. Organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne i językowe.

 

W całej Polsce

6 stycznia 2016 roku Orszak Trzech Króli, przejdzie już po raz 8. ulicami polskich miejscowości. W tym roku zgłoszonych jest ich ponad 400. W całej Polsce trwają przygotowania: spotkania organizacyjne, działania formalne, prace scenarzystów, konstruktorskie i artystyczne.

Orszak Trzech Króli to niezwykłe przedsięwzięcie pod każdym względem, dla dzieci i dorosłych, rodzin i organizacji, wiosek oraz miast. Jest to niezwykła okazja do pokazania, że Polska tradycja jest bardzo bogata w regionalne obyczaje. Scenariusz przedstawienia jasełkowego, jakim jest Orszak Trzech Króli, wszędzie jest taki sam, bo oparty na Ewangelii, ale wykonanie niezmiernie urozmaicone.  

Orszakowi, jak co roku, towarzyszy wiele wydarzeń edukacyjno-kulturalnych. Zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Wystartowały już ogólnopolskie konkursy dla dzieci i rodzinne: plastyczny „Czwarty Król. Król Miłosierny” i konkurs na Rodzinną Szopkę Bożonarodzeniową, konkurs na Gwiazdę Betlejemską oraz Orszak Obiektywnie (konkurs fotograficzny). Osoby chętne do wspierania działań młodych artystów - uczestników Orszaku w całej Polsce mogą ich wesprzeć poprzez charytatywny SMS.

Hasło 8. edycji Orszaku Trzech Króli, to: „Nade wszystko miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie.” W ten sposób chcemy podkreślić wydarzenia nadchodzącego roku: Rok Świętego Miłosierdzia oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży. Światowe Dni Młodzieży będą widoczne na Orszaku Trzech Króli w całej Polsce. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiej zbiórki publicznej na „Światowe Dni Młodzieży w Diecezjach”, przeprowadzanej w wielu miejscowościach w całej Polsce 6 stycznia 2016 r. podczas Orszaku Trzech Króli. Dochód zebrany podczas zbiórki zostanie zwrócony kwestującym miejscowościom.     

Jak co roku, 6 stycznia będziemy pamiętać o misjonarzach. 300.000 egzemplarzy okolicznościowej gazety Agent Komisji Episkopatu Polski ds. Misji „Pomagajmy misjom” jest w drodze do orszakowych miejscowości.

;