Imieniny: Gerwazego, Protazego

Wydarzenia: Światowy Dzień Anemii

Pod oknem

Orszak Trzech Króli w Krakowie

 fot. Łukasz Kaczyński

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krakowa po raz dziewiąty. I tym razem będą nowości w programie. Z parafii św. Kazimierza na Grzegórzkach wyruszy czwarty orszak, a trasa orszaku zielonego jeszcze się wydłuży i zyska nowe atrakcje – wśród nich słonia na ruchomej platformie.

 

W tym roku krakowski Orszak wyruszy z czterech punktów miasta i tradycyjnie spotka się na Rynku Głównym, aby oddać pokłon Dziecięciu Jezus i wspólnie kolędować.

Orszak czerwony – europejski przejdzie historycznie najstarszą trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. arcybiskup Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak (ok. 11.00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak zielony  – symbolizujący kontynent azjatycki zbiera się o godz. 9:00 w salezjańskim Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) skąd przejdzie na Mszę św. o godz. 10:00 w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd o godz. 11:00 ruszy trasą: ul. Bałuckiego – przez Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręt w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku. Tegoroczną atrakcją orszaku zielonego będzie dużych rozmiarów słoń, który przejedzie na platformie. Będzie też niesione zapalone kadzidło, którego dym symbolizuje modlitwę zanoszoną przed Boży tron. Po wyjściu z Parku Wioski Świata zostanie odczytany, a następnie spalony list do Dzieciątka Jezus z podziękowaniem za wszystkie łaski otrzymane w 2018 roku. Jest to nawiązanie do salezjańskiej tradycji palenia listów do Niepokalanej w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi.

Orszak niebieski – afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z Placu Matejki (11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (o godz. 9.30).

Tegoroczna nowością jest czwarty Orszak św. Kazimierza królewicza, który wyruszy z parafii pod wezwaniem tegoż świętego mieszczącej się na krakowskich Grzegórzkach. Poprowadzi go proboszcz parafii św. Kazimierza i zarazem duszpasterz środowisk jeździeckich, ks. Adam Niwiński.

Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Najpierw wejdą orszaki niebieski i zielony i ustawią się w swoich sektorach, oczekując na nadejście czerwonego. Po krótkim przedstawieniu jasełkowym (w wykonaniu dzieci ze szkoły Pallotynów) Monarchowie wraz z Księdzem Arcybiskupem oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu, ksiądz Arcybiskup następnie przekaże swoje świąteczne orędzie zgromadzonemu ludowi i poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a na zakończenie wszyscy zgromadzeni będą wspólnie kolędować. Spotkanie na Rynku poprowadzą: Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartłomiej Sobieraj. 

 

Aktorzy orszaku

Najważniejszymi aktorami Orszaku Trzech Króli są oczywiście dzieci, które będą odgrywać rolę małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku.

W tym roku w rolę Świętej Rodziny wcielą się Justyna i Rafał Nosek - pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, którzy działają na rzecz osób bezdomnych i od wielu lat angażują się w organizację krakowskiego Orszaku. Dzieciątkiem Jezus będzie ich półroczny synek Antoś.

Po raz pierwszy w Krakowie role Melchiora i Baltazara zagrają przedstawiciele tych dwóch kontynentów. Azjatycki Orszak Zielony poprowadzi Fadi Odesh – pochodzący z irackiego Kurdystanu student Politechniki Krakowskiej. Na czele Orszaku Niebieskiego stanie Ernesto Benicio Bumba z Angoli – wolontariusz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i Światowych Dni Młodzieży.

 

Orszakowe dzieło charytatywne

Tradycją Orszaku Trzech Króli jest także wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas wydarzenia będzie można wspomóc działalność Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja od ponad 14 lat wspiera osoby, które utraciły dach nad głową bądź są tego bliskie. Oferuje im wsparcie doraźne – kąpiel, nową odzież, możliwość wyprania ubrań – oraz specjalistyczne – socjalne, psychologiczne, duchowe, zawodowe i prawne. Pomoc najuboższym świadczona jest w dwóch budynkach w samym sercu Krakowa: przy ul. Loretańskiej 11 oraz ul. Smoleńsk 4. Od 2012 roku Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również mieszkania wspierane dla kobiet oraz całych rodzin doświadczających bezdomności. Prócz dachu nad głową i domowego ciepła ich mieszkańcy otrzymują fachowe wsparcie zespołu pracowników Dzieła. 6 stycznia krakowianie już po raz 7. będą mogli złożyć swój datek na wsparcie idei mieszkań wspieranych dla osób bezdomnych. Podczas ubiegłego Orszaku udało się zebrać na ten cel 54 386, 75 zł.

Do kwesty na ten cel dołączą stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy od paru lat aktywnie uczestniczą w organizacji Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Fundacja DNT upamiętnia Pontyfikat i nauczanie Jana Pawła II oraz wspiera rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej. Dzięki programowi stypendialnemu, wspiera w nauce ubogą młodzież z małych miejscowości i wsi.

W organizację Orszaku Azjatyckiego od dwóch lat bardzo mocno zaangażowali się Salezjanie na czele z Salezjańskim Wolontariatem Misyjnym MŁODZI ŚWIATU, a także z przedstawicielami parafii i szkół salezjańskich. Wolontariat Misyjny już od 20 lat kontynuuje misję trzech króli, czyli niesie Dobrą Nowinę na wszystkie kontynenty. Wspomaga modlitwą, pracą Wolontariuszy oraz pomocą materialną misjonarzy w 43 krajach świata. Trafiają do najbiedniejszych dzieci i młodzieży oraz ich rodzin budując dla nich m.in. szkoły, przedszkola i szpitale.

Tradycyjnie wspierają nas harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Skauci Europy.

W orszakach śpiewają zespoły: Kapela z Bronowic, Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej, Krakowiacy, a także utalentowani studenci z Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Patronami Honorowymi są Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski oraz Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu Miasta Krakowa.

 

OTK w Polsce

6 stycznia 2019 roku, pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 750 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami. Motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Oceń treść:
;