Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Świat

Orszaki Trzech Króli przejdą także w Niemczech, Francji, USA i Afryce

orszak w Krakowie fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Niemal 900 Orszaków Trzech Króli zostanie zorganizowanych w tym roku w Polsce i poza jej granicami. 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego na ulice wyjdą tysiące wiernych, by razem oddać chwałę Jezusowi, świętować i kolędować. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „W jasełkach leży!”. To największe uliczne jasełka na świecie, które odbywają się osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.

 

Co roku orszaki są organizowane również za granicą. Od 16 lat odbyły się w łącznie w 23 krajach. W ich organizację włącza się Polonia i misjonarze. O szczegółach Radiu Watykańskiemu – Vatican News opowiedział Piotr Giertych, przewodniczący rady Fundacji Orszak Trzech Króli i pomysłodawca ulicznych jasełek. Zapowiedział, że w tym roku barwne korowody wyruszą m.in. w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.

„Mamy informacje, że orszaki zorganizowane zostaną również w Londynie, w Wuppertal w Niemczech, ale też w Żytomierzu na Ukrainie, mimo toczącej się wojny, będą również na Kubie w Santa Clara” - zapowiada Piotr Giertych. Jak wskazał, każdy z pochodów jest inny, w zależności od kraju i jego kultury, a także lokalizacji miasta. „Na przykład dostaliśmy zdjęcia orszaku we Francji, który odbył się na tle średniowiecznych kamiennych murów obronnych zamku. Z kolei w USA postacie jechały na wielkich TIR-ach. W Kamieńcu Podolskim kilka lat temu orszak zorganizowano wraz z Grekokatolikami, a Prawosławni pomagali w przygotowywaniu terenu. Pokazuje to jaką jedność stworzyła się między tymi ludźmi” - dodał. 

Jak wskazał rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News w londyńskiej dzielnicy Ealing w organizację Orszaku Trzech Króli w zeszłym roku włączył się burmistrz, który jest muzułmaninem. „Ufundował uczestnikom śpiewniki, w których wychwalany jest pan Jezus” - dodał Piotr Giertych.

Inicjatywa w tym roku jest połączona ze wsparciem pierwszego na Litwie Hospicjum dla Dzieci im. bł. Ks. Michała Sopoćki, które co roku otacza bezpłatnie opieką ponad 400 chorych i ich rodziny. 

Źródło:
;