Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Polska

Oryginał listu biskupów polskich do niemieckich w Sejmie

 fot. Rafał Zambrzycki

- Ta wystawa jest hołdem dla tych, którzy poruszyli sumieniami obu narodów i otworzyli je na siebie - powiedziała wicemarszałek Elżbieta Radziszewska, otwierając dziś w Sejmie wystawę „Odwaga i pojednanie” zorganizowaną z okazji 50. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

 

Wicemarszałek Radziszewska wspomniała o tym, jak ogromny wpływ na postawy obywateli obu krajów wywarło wręczenie 18 listopada 1965 r. podczas Soboru Watykańskiego II historycznego listu. - Przełom nastąpił po obu stronach nie za sprawą władz, lecz społeczeństwa. Ten gest skłonił ludzi do przewartościowań, głębszego spojrzenia na sprawy zawiłych i tragicznych stosunków polsko-niemieckich - powiedziała. - Zdaniem wielu nie mogło się to wydarzyć po dramacie i okrucieństwie wojny, której ofiarą padła Polska - dodała wicemarszałek Sejmu.

Oryginalny dokument, pod którym znajdują się podpisy m.in. kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Karola Wojtyły, wypożyczyło Archiwum Historyczne Arcybiskupstwa Kolonii.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro - współorganizator wystawy - przypomniał o trudnych losach obu krajów. - Historia relacji polsko-niemieckich pełna jest trudnych rozdziałów, gdzie II wojna światowa była rozdziałem najtragiczniejszym - podkreślił. Odniósł się też do historycznego znaczenia listu biskupów w 1965 r. dla kształtowania się nowego porządku w Europie - Zarówno w Polsce, jak i Niemczech wiadomo było, że pojednanie polsko-niemieckie jest jednym z elementów budowania nowego ładu w Europie - powiedział.

„Odwaga i pojednanie” to tytuł stałej wystawy plenerowej znajdującej się w Muzeum Historii Polski w miejscowości Krzyżowa, przygotowanej we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Wystawa powstała z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania, odprawionej przez biskupa Alfonsa Nossola 12 listopada 1989 r. Wtedy były premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazali sobie znak pokoju. Było to zwieńczenie wieloletnich, działań na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia.

;