Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Wspomnienia

Osiemdziesiąta rocznica śmierci Karola Wojtyły seniora, porucznika Wojska Polskiego, sługi Bożego Kościoła katolickiego i ojca papieża Jana Pawła II

 fot. Mat. pras. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II w Wadowicach

Karol Wojtyła senior zmarł niespodziewanie w domu rodziny swojej żony, w którym mieszkał od 1938 roku wraz z synem. 18 lutego 1941 roku, kiedy młody Karol wrócił po pracy na Tyniecką 10 zastał ojca martwego. Było to dla niego bolesne doświadczenie, szczególnie dlatego, że ojciec był ostatnim żyjącym członkiem jego najbliższej rodziny. Kiedy Karol miał zaledwie 9 lat zmarła jego matka Emilia. Trzy lata później ojciec z synem pochowali Edmunda, pierworodnego syna Wojtyłów.

Jan Paweł II w rozmowie z André Frossardem tak wspominał swojego ojca i jego śmierć: „Moje lata chłopięce i młodzieńcze łączą się przede wszystkim z postacią ojca, którego życie duchowe po stracie żony i starszego syna niezwykle się pogłębiało. Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem, jak umiał od siebie wymagać, jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka. Ojciec, który umiał sam od siebie wymagać, w pewnym sensie nie musiał już wymagać od syna. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków. Ten mój ojciec, którego uważam za niezwykłego człowieka, zmarł – prawie że nagle – podczas drugiej wojny światowej i okupacji, zanim ukończyłem dwudziesty pierwszy rok życia”.

 

Chcąc rozwijać pamięć o osobie Karola Wojtyły seniora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach organizuje okolicznościowe uroczystości z okazji rocznicy jego śmierci. Odbędą się one we czwartek 18 lutego w o godz. 16:00 na wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, przy grobie rodziny Wojtyłów. W planie uroczystości przewidziano modlitwę prowadzoną przez JE ks. abp. Marka Jędraszewskiego oraz złożenie kwiatów przez przedstawicieli miejsc i instytucji związanych z osobą Karola Wojtyły seniora. W wydarzeniu wezmą udział m.in. płk. Marcin Żal, Szef Sztabu Wojskowego w Krakowie – jednostki wojskowej, która otrzymała niedawno imię por. Karola Wojtyły seniora. Obecni będą także przedstawiciele lokalnych władz, m.in. p. Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oraz p. Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią wydarzenie jest dedykowane dla zaproszonych gości. Na Facebooku i stronie internetowej Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach będzie dostępna relacja z wydarzenia.

Oceń treść:
Źródło:
;