Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Wydarzenia: Światowy Dzień Wody

Polska

Ostatnia EDK w Wielkim Poście!

 fot. edk.org.pl

- Co mi dała samotna wędrówka? Zmęczenie, senność, satysfakcję. Wartość siebie. Dodaną wartość, taką której jeszcze nie było – mówi Oskar, który w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ brał udział już kilka razy. W ten piątek EDK wyruszy po raz ostatni w Wielkim Poście w Krakowie i 44 innych miejscowościach.

 

W piątek (27. marca) w Kościele św. Józefa (ul. Zamoyskiego 2) w Krakowie odbędzie się msza poprzedzająca EDK, którą poprowadzi ks. Jacek WIOSNA Stryczek. W samym Krakowie liczba uczestników sięgnie 3 000.

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA to pokonanie wybranej trasy w nocy, medytowanie i zmaganie się z własnymi słabościami. W trakcie długiej, ponad 40-kilometrowej wyprawy uczestnicy mają czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. EDK to także wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory. - Musi być pod górę, ciężko, w nocy, ma boleć i dopiero wtedy zaczyna się modlitwa – mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek.

- Sednem EDK jest unikalne spotkanie. Kiedy już nie ma się fizycznej siły, doszło się do granic swoich możliwości, można zrobić dwie rzeczy – odpuścić albo iść dalej. Też miałem taki moment, że już chciałem odpuścić, ale zmieniłem zdanie. Decyzja o opuszczeniu trwałaby we mnie do dziś, a decyzja o tym, że poszedłem dalej, zmieniła mnie. Naprawdę można się inaczej spotkać z Bogiem, w sposób wyjątkowy. Dałem wtedy radę, to dam też radę w życiu – mówi Oskar, uczestnik EDK z Krakowa.

Pierwsza EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA odbyła się w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. W  2013 roku liczyła 12 lokalizacji, a w wędrówce wzięło udział ok 2 000 osób. W tym roku w EDK zaangażowanych jest 66 rejonów z całej Polski, a łączna liczba uczestników może wynieść nawet 15 000 osób! Łączna liczba tras w całej Polsce wynosi 107, adodatkowo w EDK włączyły się 4 miejscowości zagraniczne.

Szczegóły dotyczące poszczególnych tras dostępne są na www.edk.org.pl

;