Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Małopolska

Ostatnie pożegnania śp. Adama Wojnara – „przez swoje fotografie pokazywał Boga”

urna z prochami adama wojnara fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Przez piękne zdjęcia może pozwolił niejednej osobie zobaczyć Boga – mówił ks. Piotr Płaszcz w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Adama Wojnara. Urna z prochami fotoreportera, który ponad 30 lat dokumentował życie Krakowa, w tym wydarzenia religijne, spoczęła na Cmentarzu Rakowickim.

 

W czasie homilii ks. Piotr Płaszcz stwierdził, że śp. Adam Wojnar był człowiekiem, który „pokazywał nam Boga”. – Pokazywał przez swój talent, pokazywał przez swoje fotografie, bo relacjonując różne uroczystości kościelne, pokazując również Chrystusa w Eucharystii, przez piękne zdjęcia może pozwolił niejednej osobie zobaczyć Boga; może to konkretne zdjęcie pomogło komuś zobaczyć Boga. Ale mógł tego Boga pokazać, bo sam czuł świątynię. Bo tylko ten, kto czuje Boga, może tego Boga również nam pokazać – mówił dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej dodając, że Zmarły pokazywał Boga także poprzez spotkania z innymi ludźmi, dla których gotów był poświęcać swój czas, dla których był dobry i życzliwy.

Zwrócił też uwagę, że fotoreporter „potrafił odnaleźć sacrum w Krakowie” – mieście, w którym szukał inspiracji, znajdował ciekawostki, które pokazywał w obiektywie. – Mamy głęboką nadzieję, że ten, który innym pokazywał Boga, teraz już może na żywo tego Boga zobaczyć – takim, jaki On jest naprawdę – mówił ks. Piotr Płaszcz.

Okolicznościowe listy do rodziny śp. Adama Wojnara i uczestników uroczystości pogrzebowych skierowali kard. Stanisław Dziwisz i abp Marek Jędraszewski. „Z bólem, ale i z sercem pełnym chrześcijańskiej ufności pragnę pożegnać z Wami śp. Adama. Przesłanie nadziei łączę z wdzięcznością Dobremu Bogu za wszystkie dary, którymi obdarzył naszego Zmarłego Brata, zwłaszcza za łaskę wiary. Pan Adam od ponad 30 lat przez fotografię dokumentował życie Krakowa, w tym wydarzenia religijne” – napisał metropolita krakowski.

„Wszyscy wiemy jak bardzo śp. Adam Wojnar był oddany swej pracy i pasji fotografowania do końca swoich dni. Można go było dostrzec podczas wielu uroczystości kościelnych i patriotycznych oraz ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeniach. Ufamy, że Jego pracowite i pełne oddania wielkiej pasji życie wydało i wyda liczne owoce a Jemu samemu przybliży chwałę nieba” – podkreślił kardynał.

Adam Wojnar był fotoreporterem, który od ponad 30 lat dokumentował życie Krakowa, w tym wydarzenia religijne. Jego fotografie były publikowane na łamach „Czasu Krakowskiego”, „Dziennika Polskiego”, „Gazety Krakowskiej”, „Gościa Krakowskiego”, „Wieści”, „Źródła”, WPiS-u”. Współpracował z Muzeum Fotografii, wydawnictwem Biały Kruk a także z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej. Zmarł 16 grudnia. Miał 71 lat.

Źródło:
;