Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Małopolska

Otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W dniu wspomnienia liturgicznego św. Hieronima, patrona archiwistów dokonano otwarcia nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Rakowickiej 22E. Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

Przed poświęceniem budynku metropolita przywołał postać patrona archiwistów św. Hieronima, którego wspomnienie jest dziś obchodzone. Był on sekretarzem wybitnego papieża Damazego i przetłumaczył Pismo Święte z języków oryginalnych na język łaciński. Wulgata przybyła na ziemie Polski wraz z chrztem Mieszka I. – Wspominamy św. Hieronima z wielką radością, przyzywamy jego wstawiennictwa, gdy chodzi o rozwój tej placówki i archiwistyki w Polsce – powiedział arcybiskup i dokonał poświęcenia obiektu.

Na uroczystym otwarciu obecni byli przedstawiciele władz świeckich oraz środowisk akademickich. Odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy, głos zabrał również minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Prezentacji nowej siedziby towarzyszy wystawa „W drodze. Karol Wojtyła/Jan Paweł II (1920-2005)”, upamiętniająca setną rocznicę urodzin papieża Polaka. W zamierzeniach organizatorów ekspozycja ma pokazać kolejne etapy drogi Karola Wojtyły – ucznia, studenta, kapłana, biskupa, kardynała, papieża. Na ekspozycji pokazane zostały przełomowe momenty w jego życiu, splatające się z doniosłymi faktami w historii Polski i świata XX i XXI wieku.

Nowa siedziba Archiwum Narodowego w Krakowie to najnowocześniejszy budynek archiwalny w Polsce, w którym będą przechowywane akta od dwunastowiecznych po współczesne, w tym dokumenty królewskie, archiwalia miejskie, zbiory pochodzące z prywatnych kolekcji oraz bogaty zasób kartograficzny, fotograficzny i ikonograficzny.

Oceń treść:
Źródło:
;