Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Patriotyzm

Otwarcie wystaw IPN o rtm. Witoldzie Pileckim i o ppłk. Łukaszu Cieplińskim

mauzoleum żołnierzy niezłomnych fot. Mateusz Opasiński / wikimedia

1 marca 2021 r. podczas centralnych uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kwaterze „Ł” na Powązkach Wojskowych otwarto wystawy plenerowe o rtm. Witoldzie Pileckim oraz o ppłk. Łukaszu Cieplińskim, prezesie Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

 

– Stoimy w miejscu, gdzie w doły wrzucano bohaterów, którzy sprzeciwili się narzuconemu systemowi komunistycznemu. Znamy ich nazwiska. Instytut Pamięci Narodowej nie ustanie nigdy w poszukiwaniach, aby wszyscy mieli swój grób, aby wszyscy zostali odnalezieni. Nikt nas z tej drogi nie zawróci – powiedział dr Jarosław Szarek w przemówieniu z okazji dnia pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Zastępca prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji powiedział podczas uroczystości:

– Jakże często słyszeliśmy i słyszymy: „wreszcie żołnierze wyklęci powracają w należnej im chwale”. Hasło „Żołnierze Wyklęci” pojawiło się w podręcznikach. Ale warto zapytać gdzie dziś są „żołnierze wyklęci”? Czy honorujemy ich tak jak powinniśmy? Czy są w naszych sercach i umysłach? Czy Rzeczpospolita czyni wszystko, aby naszych bohaterów uhonorować?

Jeżeli tak jest, to dlaczego dziś z taką siłą z różnych środowisk i mediów słyszymy tyle haniebnych słów pod adresem naszych bohaterów? Na pytanie „gdzie są dziś żołnierze wyklęci” można by odpowiedzieć: Oni powracają, ale jeszcze nie powrócili. Trzeba im pomóc. Pomóżmy „żołnierzom wyklętym” powrócić , odnajdując ich szczątki w dołach śmierci. Pomóżmy oczyścić ich mundury z zastygłej krwi, z brudu ziemi pól bitewnych i z brudu piwnic Urzędu Bezpieczeństwa. Oni wypełnili przed laty swój obowiązek wobec Ojczyzny. Dzisiaj spełnijmy nasz obowiązek wobec nich – zaapelował prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w Warszawie była miejscem potajemnego zakopywania polskich bohaterów pomordowanych katyńskim strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy komunistycznych organów represji w latach 1948–1956. W Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, wybudowanym na tym miejscu, spoczywają dziś znalezione tu szczątki kilkudziesięciu Niezłomnych. Ich symbolicznymi przedstawicielami prezentowanymi na wystawach IPN są rtm. Witold Pilecki – „ochotnik do Auschwitz” oraz ppłk Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Im właśnie poświęcone są wystawy, które zostały otwarte 1 marca br. w czasie centralnych uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych. Będą prezentowane do listopada 2021 r.

Oceń treść:
;