Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Małopolska

Otwarcie wystawy „Milcząc, wołają”

 fot. Materiały prasowe

W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Biuro Edukacji Publicznej IPN zaprasza w dniu 13 marca br. na otwarcie wystawy „Milcząc, wołają”, przygotowanej do prezentacji we wnętrzach Muzeum Archeologicznego w Krakowie przez Piotra Życińskiego, w oparciu o jego ubiegłoroczną wystawę „Cum tacent, clamant”.

 

Ekspozycja opowiada o pracach poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w latach 2012–2014 w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”.

Wystawa koncentruje się na dwóch głównych tematach, którym odpowiadają dwie strony ekspozycji. Jedna strona opowiada o ekshumacjach w kwaterze „Ł”, a druga o odnalezionych oraz nadal poszukiwanych Bohaterach. Każdy z czworga Bohaterów ma swoje, wydzielone załamaniem ścian „wnętrze”, wypełnione ocalałymi fotografiami, a w wypadku Heleny Żuromskiej także dokumentami jej dotyczącymi. Wybrane postacie reprezentują różne formy walki, organizacje, a także różne regiony II Rzeczpospolitej. Każda z postaci ma swój krótki biogram. Główną oś kompozycji stanowi zdjęcie drzwi – jednego z miejsc mordu w więzieniu mokotowskim. Oprócz tego na wystawie umieszczono listę osób zamordowanych z wyroków komunistycznych sądów w więzieniu mokotowskim w Warszawie, których szczątki poszukiwane są w kwaterze „Ł”, opis przyczyny tych mordów, krótki opis historii kwatery „Ł” oraz plan kwatery z zaznaczeniem przeprowadzonych prac ekshumacyjnych.

Wystawa będzie eksponowana w Muzeum Archeologicznym w Krakowie, przy ul. Senackiej 3, w dniach od 13 marca do 10 kwietnia 2015 r.

Źródło:
;