Wspomnienia
Otwarcie wystawy „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć”, poświęconej podróżom św. Jana Pawła II
Abp Marek Jędraszewski dokonał uroczystego otwarcia wystawy „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć” w przestrzeni Kraków Airport. Wydarzenie to jest elementem diecezjalnych obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.
– Kraków ma wyjątkowe lotnisko, które ma wyjątkowego patrona. Dla nas osoba patrona lotniska to też ogromne zobowiązanie – powiedział na początku wydarzenia prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice Łukasz Strutyński. Wspomniał, że św. Jan Paweł II ze względu na częste pielgrzymki bardzo dużo podróżował i bywał także na krakowskim lotnisku. Prezes zauważył, że gdy papież po ostatniej pielgrzymce wznosił się w niebo, samolot kołysał skrzydłami, żeby się pożegnać z Krakowem i Małopolską. – Zawsze obecności Ojca Świętego towarzyszyło niesienie dobra, pokoju, pewnego ważnego duchowego przesłania, pewna wrażliwość na tych, z którymi się spotykał. I to pozostanie jako wyjątkowy znak tego wyjątkowego pontyfikatu – podkreślił mężczyzna i zauważył, że papież zawsze z pokorą podchodził do latania i zawierzał się Maryi.
– To wielka radość być tutaj w takim miejscu i myśleć z ogromną wdzięcznością i serdecznością o świętym Janie Pawle II Wielkim – mówił abp Marek Jędraszewski. Zauważył, że w Tiranie znajduje się Lotnisko im. Matki Teresy, która jednoczy Albańczyków i jest wyrazem tożsamości narodu. Arcybiskup wskazał, że to ważny punkt odniesienia do krakowskiego lotniska, które również ma za patrona świętego. Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że papież był bardzo związany z Krakowem i sam mówił, że zna każdy kamień tego miasta. – Po dwudziestu latach od jego odejścia do Domu Ojca wracamy do jego postaci jako pielgrzyma – zauważył metropolita i powiedział, że ta piękna wystawa pokazuje postać papieża-pielgrzyma, który z laską i różańcem wędrował po górach. Wskazał na fotogram przedstawiający Ojca Świętego na tle samolotu i zauważył, że wszystkie piękne podróże nie byłyby możliwe, gdyby nie nowoczesne środki transportu. – Stał się pielgrzymem współczesnego świata oczywiście nie dlatego, żeby kolekcjonować nowe stolice, czy nowe miejsca, które nawiedził, ale żeby wszędzie zanieść przesłanie miłości i dobroci – powiedział o papieżu arcybiskup i wyraził wdzięczność i radość z otwarcia wystawy. – W Krakowie jesteśmy związani z Janem Pawłem Wielkim, człowiekiem pokoju, człowiekiem dobroci, pod koniec życia także wielkiego cierpienia, ale człowiekiem, który dla każdego miał swoje serce bardzo otwarte, bardzo życzliwe – podkreślił. – Życzę, by te piękne fotogramy inspirowały innych do życia choćby w jakiejś mierze tak pięknego i tak szlachetnego, jakie w swojej życiowej pielgrzymce pokazał sobą Karol Wojtyła, Jan Paweł II Wielki, święty naszych czasów – zakończył.
Następnie list marszałek Iwony Gibas odczytał dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Sobol. – Tętniąca życiem przestrzeń podkrakowskiego lotniska, będąca przystankiem w podróży turystów z całego świata, staje się tłem dla rozważań o przemijaniu i wieczności. To zaskakujące połączenie niesie ze sobą jednocześnie wielką siłę przekazu. O duchowych wartościach opowiada bowiem nasz wybitny mentor, przewodnik, ale również pielgrzym i patron tego miejsca, Jan Paweł II – napisała marszałek Iwona Gibas i wspomniała, że Balice były ważne dla papieża, który w tym miejscu witał i żegnał się z Polską. – Dzięki pięknym obrazom i towarzyszącym im cytatom z Ojca Świętego możecie Państwo wyruszyć w podróż po jednostkowym istnieniu. Nasza wystawa ukazuje jego sens związany z ludzkim przemijaniem i jego duchową drogą ku wieczności. To zarazem spotkanie z przemijaniem i wartościowym przesłaniem świętego Jana Pawła II – dodała, dziękując organizatorom wystawy i zapraszając na wydarzenia związane z obchodami 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.
Głos zabrał również dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie, ks. Sebastian Kozyra, który przypomniał słowa św. Jana Pawła II na zakończenie ostatniej pielgrzymki. – Chcemy oddać hołd Panu Bogu za to, że naszą Ojczyznę tak wywyższył, dając całemu Kościołowi jako pasterza naszego rodaka, Małopolanina, księdza kardynała Karola Wojtyłę, Świętego Jana Pawła II Wielkiego – powiedział kapłan i przyznał, że dla niego osobiście ta wystawa również jest ważna. – Dzisiaj w dwudziestą rocznicę śmierci Jana Pawła II stoimy przed wystawą, która przypomina nam, że każdy jest w drodze w poszukiwaniu sensu, wartości i duchowej głębi. Na tych szesnastu planszach, które widzimy przed sobą w otoczeniu piękna przyrody i zmieniających się pór roku, dostrzegamy metaforę ludzkiego życia, jego kruchość, ale i ciągłe odradzanie się. Słowa świętego Jana Pawła II, które towarzyszą tej ekspozycji, prowadzą nas ku refleksji nad naszym własnym pielgrzymowaniem, naszymi wyborami i tym, dokąd zmierzamy – podkreślił i skierował słowa szczególnej wdzięczności do abp. Marka Jędraszewskiego za objęcie wydarzenia swym patronatem. – Wiem, że w natłoku licznych wydarzeń to jest wielki zaszczyt, że ksiądz arcybiskup jest dzisiaj z nami. To nadaje naszej wystawie jeszcze głębszy wymiar, że następca Karola Wojtyły na stolicy biskupiej w Krakowie jest tutaj obecny – mówił, dziękując metropolicie za stałą troskę o dziedzictwo św. Jana Pawła II. Słowa podziękowań skierował również w stronę prezesa lotniska Łukasza Strutyńskiego, prezesa Collegium Voytylianum ks. Rafała Wilkołka, kapelana lotniska ks. Mieszka Ćwiertni, Urzędu Marszałkowskiego i pracowników lotniska oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego. Na zakończenie poprosił metropolitę o otwarcie wystawy.
Wystawa „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć” w Kraków Airport jest poświęcona tematowi życia, jego piękna, sensu i ostatecznego celu. Ekspozycja wzbogacona została cytatami św. Jana Pawła II, który przypomni nam, iż „Całość Twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie: Czeka cię niebo”. Wystawa zaprezentowana zostanie w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.
Wydarzenie wpisuje się w program diecezjalnych obchodów 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.