Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Wspomnienia

Otwarto Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

 fot. nbp.pl

Kolekcję liczącą ponad 5,5 tys. medali i monet z wizerunkiem papieża-Polaka można oglądać w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które zostało otwarto dzisiaj w Częstochowie.

 

Uroczystego otwarcia tej jednej z największych na świecie tego typu placówek dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Obecni byli również m. in. Arturo Mari były fotograf Jana Pawła II, abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, ks. prał. Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej oraz władze samorządowe na czele z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem i przedstawiciele świata kultury i mediów.

- Muzeum to może pięknie posłużyć pamięci o Janie Pawle II. To wspaniałe dzieło, które przybliża postać papieża Wielkiego Pielgrzyma. Również dzięki temu muzeum Jan Paweł II jest i będzie z nami- powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Natomiast w rozmowie z KAI Arturo Mari podkreślił, że „medale i monety zebrane w muzeum przypominają wielkiego Jana Pawła II”. - W wielu z tych medali i minet zobaczyłem te wydarzenia, których sam jestem świadkiem. To naprawdę głębokie przeżycie - powiedział KAI Arturo Mari.

„To bardzo ważne, że takie muzeum znalazło się w Częstochowie, w miejscu, które było tak bliskie Janowi Pawłowi II”- dodał Arturo Mari.

Również abp Stanisław Nowak zaznaczył, że „muzeum może pięknie służyć pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę”. „To muzeum bardzo pięknie wpisuje się w Częstochowę. Jest ważnym elementem dla kultury naszego miasta”- dodał Krzysztof Matyjaszczyk prezydent Częstochowy.

Spośród monet papieskich zgromadzonych w nowym muzeum najmłodsza pochodzi z drugiej połowy 2011 r., a najstarsza z 1982 r. Do prawdziwych perełek kolekcji zaliczyć można monetę o nominale 200 tys. zł z 1987 r., wykonaną ze złota próby Au 900, wydaną zaledwie w pięciu egzemplarzach, oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.

Muzeum powstało z inicjatywy Krzysztofa Witkowskiego, prezesa firmy President Electronics Poland. Część kolekcji została pozyskana od kolekcjonera z Londynu Wojciecha Grabowskiego, którego zbiory były m.in. prezentowane podczas wizyty Jana Pawła II w Anglii i na Zamku Królewskim w Warszawie. - Dla mnie Jan Paweł II jest najważniejszą osobą. To muzeum traktuję jako dar dla Jana Pawła II, jako dar wdzięczności za jego pontyfikat - powiedział KAI Krzysztof Witkowski.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II mieści się w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland. Usytuowane jest w bezpośredniej bliskości drogi krajowej nr 1, 5 km od Jasnej Góry.

Muzeum czynne będzie dla grup zorganizowanych od wtorku do niedzieli w godzinach od 12.00 do 17.30. Rezerwacji będzie można dokonywać przez internet i telefonicznie.

Więcej informacji nt. muzeum na www.jp2muzeum.pl

;