Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Pod oknem

Otwarto plac zabaw przy sanktuarium św. Jana Pawła II

 fot. Piotr Sionko

Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie przyciąga coraz więcej rodzin z dziećmi. To z myślą o nich powstał plac zabaw w pobliżu zabudowań papieskiego Centrum.

 

W każdą niedzielę o godz. 11.00 w sanktuarium Świętego Jana Pawła II odbywają się Msze św. z udziałem dzieci. W niedzielę 31 maja, z okazji Dnia Dziecka, Msza św. miała wyjątkowy charakter. Po jej zakończeniu na terenie papieskiego Centrum otwarto plac zabaw dla dzieci.

Ks. kustosz Jan Kabziński podkreślił, że sanktuarium nazywane jest domem Jana Pawła II, a w domu powinno być każdemu dobrze, także dzieciom. Sprzęty zamontowane na placu zabaw to najbardziej popularne urządzenia dla najmłodszych. Jest tu m.in. ścianka wspinaczkowo-sprawnościowa, huśtawki, zjeżdżalnia i bujane skuterki.

„Niech ten ogródek, mały, prosty, zasączy w naszą świadomość to, jak ważna jest rodzina, społeczeństwo i to, że ich budowanie zaczyna się od dziecka” – powiedział w rozmowie z KAI ks. Jacek Konieczny, który poświęcił w niedzielę plac zabaw. Szef Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, który sfinansował inwestycję przy sanktuarium św. Jana Pawła II dodał, że jest to jeden z tych projektów, które wpisują się w troskę Kościoła o rodzinę. „Żeby powstał człowiek dojrzały, to musi umieć pracować, modlić się i odpoczywać. Jeśli zapomnielibyśmy o takich miejscach, to budowalibyśmy człowieka-kalekę” – mówił ks. Konieczny podkreślając, że plac zabaw jest także pierwszą szkołą dobrego człowieczeństwa dla dzieci.

Nowa atrakcja przy papieskim centrum spotkała się z pozytywnymi reakcjami dzieci i ich rodziców. „Jest to świetna sprawa. Wiem to po moim dziecku, któremu w kościele bardzo trudno wytrzymać, a to będzie dla niego bardzo duża zachęta, że po Mszy św. może przyjść w takie miejsce i się z nami pobawić” – mówiła Agata Sokół-Szklarczyk, która przyszła na plac zabaw z Antosiem. „To jest strzał w dziesiątkę” – mówi Paweł Poznański, który ze swoją rodziną mieszka niedaleko sanktuarium i od początku wspólnie bardzo chętnie je odwiedzają. Mężczyzna podkreśla, że plac zabaw będzie kolejną rzeczą przyciągającą do sanktuarium św. Jana Pawła II całe rodziny, którym w sposób szczególny patronuje papież Polak. „Z wielką radością przywitaliśmy ten plac zabaw. Myślę, że będziemy spędzać tu dużo czasu, szczególnie w wakacje” – podkreśla Poznański.

Plac zabaw jest zlokalizowany w niewielkiej odległości od kompleksu zabudowań Centrum „Nie lękajcie się”, na terenie zielonym. „Jest to miejsce szczególnie piękne, rozpościera się z niego świetna panorama pokazująca cały kompleks budynków, ale jednocześnie jest to teren rekreacyjny, gdzie jesteśmy trochę oddaleni od centrum ruchu pielgrzymkowego – mówi Piotr Sionko z Centrum „Nie lękajcie się!”. – Plac zabaw jest niejako nagrodą dla dzieci za ich wytrwałość, za pilne uczestnictwo w Mszach św.” – dodaje Sionko i zaznacza, że dotychczas brakowało na Białych Morzach miejsca, w którym rodzice z dziećmi mogliby się zatrzymać nieco dłużej.

Źródło:
;