Komentarze
Paloma García Ovejero: kobiecy głos Papieża
Większe umiędzynarodowienie watykańskiego Biura Prasowego. Tak nominację Amerykanina i Hiszpanki na odpowiedzialnych za tę instytucję komentuje sama zainteresowana, dziennikarka Paloma García Ovejero, która została jej nową wicedyrektor. Wyznaje ona, że o swej nominacji dowiedziała się na trzy dni przed jej ogłoszeniem. Została wówczas zaproszona na rozmowę do Sekretariatu Stanu.
„Powiedziałam TAK zanim jeszcze usłyszałam, o co prosi mnie Papież. Gdy dowiedziałam się, że chce, bym została zastępcą dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, raz jeszcze z entuzjazmem powtórzyłam TAK” – mówi García Ovejero, która swoją funkcję obejmie 1 sierpnia.
„Papież spotkał się z nami przed ogłoszeniem nominacji i prosił nas, by jego przesłanie docierało wszędzie. Rozmawiał z nami bardzo poważnie, to było spotkanie robocze, nawet jeśli żartował. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że komunikacja stanowi jeden z pilastrów pontyfikatu i także Kościoła. Poprosił nas o rozwagę, wierność i jasność, także w kontaktach z nim samym – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim Paloma García Ovejero. – Nasza nominacja oznacza umiędzynarodowienie Biura Prasowego. Wystarczy spojrzeć, że papieski Twitter jest najbardziej śledzony po hiszpańsku i angielsku, a dopiero potem są inne języki. Łatwo zrozumieć, że Kościół powszechny mówi dziś po hiszpańsku i angielsku. Włoski jest niewątpliwie skarbem, ponieważ jest kościelnym esperanto. Angielski dyrektora, mój hiszpański i wspólny włoski sprawiają, że możemy mówić praktycznie do 90 proc. katolików na świecie”.
Dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej został amerykański dziennikarz Greg Burke.