Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Pod oknem

Panama w Krakowie i Wieliczce (fotorelacja)

 fot. Łukasz Kaczyński

Od sobotniego wieczoru zarówno w Krakowie, jak i Wieliczce trwają wydarzenia, które miają pomóc w przeżyciu zakończenia Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Uczestniczy w nich kilkaset młodych osób. Młodzież bierze udział w koncertach, prelekcjach, modlitwie, adoracji coraz uroczystej Eucharystii.

W Wieliczce stworzono specjalną strefę „Wieliczka-Panama”, w której sobotni wieczór upłynął pod znakiem uwielbienia i muzyki. Koncert z udziałem grupy Vechi Acum, grającej porywającą muzykę etniczną, poprowadził o. Łukasz Buksa OFM, znany franciszkański muzyk i rekolekcjonista.

Zwracając się do zebranych zarówno młodszych, jak i starszych pokoleń, podkreślił on jak bardzo ważne jest dziś rozumienie i realizowanie postawy pokornej służby, o której mówią słowa przewodnie trwających ŚDM w Panamie: „Oto ja służebnica Pańska…”.

- Chcemy wspólnie z wierzącymi zebranymi w Panamie pochylać się nad słowami Ojca Świętego, które tam wypowiada. Motto tych ŚDM wiąże się z Maryją. To wyjątkowe, ale i niełatwe wezwanie, które pokazuje, że podejmując postawę służby względem Boga i bliźniego, nie zmarnujemy swojego życia - wyjaśniał.

Wśród mieszkańców Wieliczki wyraźnie było czuć klimat żywych jeszcze wspomnień wydarzeń sprzed ponad 2 lat. - To, co mnie najbardziej dotknęło w tamtym okresie to była niespotykana na co dzień serdeczność, jak i jedność. Nie da się ukryć, że dzisiaj również poczułam tą atmosferę i nie żałuję, że się tutaj zjawiłam - przyznała Małgorzata.

Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł, dodał, że takie wspólnotowe przeżywanie ŚDM na drugim końcu globu ułatwia odkrycie nowych treści. - Chcemy uczestniczyć w tej niezwykłej sztafecie świadectwa wiary - w 2016 r. w Krakowie i Brzegach, obecnie w Panamie. Wciąż mamy w sercach słowa Franciszka, które wypowiadał w Polsce, ale chcemy pochylać się właśnie razem także nad tymi, które słyszymy w ostatnich dniach, by ciągle wzrastać duchowo - powiedział.

Z kolei w Sanktuarium św. Jana Pawła II i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” od sobotniego wieczoru odbywają się nabożeństwa, modlitwy, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz konferencje i działania w grupach. Wszystko w ramach spotkania ponad 450 młodych ludzi pod hasłem „Panama w Krakowie”.

- Nie mogłam pojechać do Panamy, ale ta jedność i świadectwo wiary rówieśników, które widzę od wczoraj, sprawiły, że czuję się tak, jakbym tam rzeczywiście była. I nawet mimo tego, że słowa Ojca Świętego trafiały do nas poprzez transmisję, to czuję, że dzięki tej wspólnocie naprawdę duchowo połączyliśmy się z wierzącymi zgromadzonymi na drugim krańcu świata - oceniła uczestniczka wydarzenia, Justyna z Katowic.

W niedzielę rano dla przebywających na Białych Morzach została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. - W naszym sercach wciąż mamy żywe wspomnienia Światowych Dni Młodzieży w Polsce - entuzjazm wiary i radość młodych. Byli oni odblaskiem piękna Ewangelii, obrazem żywego, zawsze młodego Kościoła i świadectwem przemieniającej miłości Boga - powiedział emerytowany metropolita krakowski na początku Eucharystii.

Z kolei homilię wygłosił bp Damian Muskus, który wskazał, że ideał wspólnoty - w miłości, bez uprzedzeń oraz w prawdziwej jedności, która wynika z Chrystusa - która tak bardzo konieczna jest w życiu społecznym, mocno pokazują Światowe Dni Młodzieży. Ze smutkiem zauważył jednak, że trudno jej się doszukać w Polsce.

- Boleśnie przekonujemy się każdego dnia, że brak szacunku dla myślących inaczej, język, który zadaje rany, pomówienia i podziały, to codzienna karma nie tylko parających się zawodowo polityką, ale i tych, którzy im kibicują, to karma mediów i ludzi z ulicy - uwypuklił, dopowiadając, że nawet dramatyczne wydarzenia ostatnich dni z Gdańska, nie usunęły podziałów między starszymi pokoleniami.

- Drodzy młodzi, nie idźcie w ich ślady. Wnieście nową jakość w relacje społeczne. Skoro starsi nie potrafią razem tworzyć dobra i budować jedności, wy młodzi pokażcie, że to nic trudnego. Pokażcie, że jesteście stworzeni do gry w innej lidze, pokażcie, że gracie w ekstraklasie - zaapelował hierarcha, zachęcając na zakończenie do budowania przyszłości w miłości, którą nazwał „najpewniejszym spoiwem wspólnot rodzinnych, przyjacielskich, społecznych i narodowych”.

Zarówno w Wieliczce, jak i w Krakowie przeżywanie Światowych Dni Młodzieży w Panamie zakończy się w niedzielę wieczorem. W Solnym Mieści odbędzie się Spotkanie Młodych pod przewodnictwem o. Mariusza Tabora OFM, podczas którego wystąpi zespół PDF, natomiast „Panamę w Krakowie” zwieńczy wieczór z Wodzirejami z Krakowa.

Oceń treść:
Źródło:
;