Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Zdrowie

Papierosy? Alkohol? Narkotyki? Dopalacze? Nie warto!

kampania edukacyjna fot. Materiały prasowe

Rozpoczęty nie tak dawno nowy rok szkolny to dla młodzieży czas intensywnej nauki, nawiązywania nowych przyjaźni, ale też... nowych pokus. Nie warto jednak tracić młodość na groźne dla zdrowia i życia eksperymenty z używkami. Za sprawą kampanii edukacyjnej Województwa Małopolskiego młodzi Małopolanie oraz ich rodzice mogą przekonać się, że lepiej żyć bez zaglądania do kieliszka czy puszczania tzw. "dymka".

 

“Sięganie po alkohol, narkotyki czy dopalacze to nie tylko możliwe problemy z prawem, ale przede wszystkim poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet zagrożenie dla życia. Jedno jest pewne – zamiast kontaktu z używkami zdecydowanie lepiej poświęcić swój wolny czas na wspólne chwile z rodziną, aktywny wypoczynek czy odkrywanie własnych talentów” – podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia.

Nowa kampania edukacyjna województwa jest przede wszystkim odpowiedzią na wyniki badań przeprowadzonych w Małopolsce. Pokazały one, że zapracowani rodzice, którzy nie interesują się sprawami własnych dzieci, przekłada się na rozluźnienie wzajemnych relacji, co w konsekwencji może prowadzić do sięgania przez dziecko po alkohol czy narkotyki. Dlatego w ramach kampanii powstały dwa spoty edukacyjne – adresowane zarówno do młodzieży, jak i do rodziców – które można zobaczyć m.in. w Kolejach Małopolskich oraz autobusach komunikacji miejskiej. 

Warto przypomnieć, że w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u dziecka należy nie tylko szybko zareagować, ale też warto zwrócić się o pomoc do ekspertów. Wiele informacji dla rodziców i młodzieży, które mają lub mogą mieć problem z używkami, jest także dostępnych m.in. na stronie internetowej poradni Monar w Krakowie, gdzie można zapoznać się z programami kierowanymi do młodych osób. Za pośrednictwem Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależniania i Współuzależniania w Krakowie można natomiast znaleźć adresy placówek z całej Małopolski, w których dzieci i młodzież mogą uzyskać pomoc w przypadku uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Z kolei program FRED GOES NET kierowany jest do młodych osób, które eksperymentują np. z dopalaczami. 

Oceń treść:
Źródło:
;