Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Książka

Papieska rewolucja czułości – nowa książka kard. Kaspera

Głosząc Bożą rewolucję czułości i miłości, Franciszek zachwyca świat. To efekt nie tylko jego charyzmatycznej osobowości. W swej nowej książce „Papież Franciszek. Rewolucja czułości i miłości” niemiecki kardynał-teolog Walter Kasper wykazuje, jak głęboko papieska wizja Boga i Kościoła zakorzeniona jest w jego jezuickiej duchowości, latynoskiej teologii, argentyńskim doświadczeniu, a przede wszystkim – w Ewangelii.

 

Autor książki twierdzi, że nie jest to wizja liberalna, lecz właśnie ewangelicznie radykalna. Polski przekład książki „Papież Franciszek. Rewolucja czułości i miłości. Korzenie teologiczne i perspektywy duszpasterskie” ukazał się nakładem Biblioteki „Więzi” (www.wiez.pl) w przekładzie Kamila Markiewicza.

Autor książki twierdzi: „Wyzwanie, jakie nam rzuca obecny pontyfikat, jest (…) o wiele bardziej radykalne, niż to się wielu osobom wydaje. Jest to wyzwanie dla tych konserwatystów, którzy nie pozwalają już Bogu, aby ich zaskakiwał, i opierają się wszelkim reformom, oraz dla takich zwolenników postępu, którzy oczekują konkretnych rozwiązań już tu i teraz. Inicjując rewolucję czułości i miłości oraz mistyki otwartych oczu, Franciszek może rozczarować oba te obozy, a mimo to udowodnić, że ma słuszność”.

W przedmowie do wydania polskiego Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika „Więź” pisze: „Głos papieża Franciszka powinien zostać usłyszany nad Wisłą i Odrą o wiele wyraźniej, niż dzieje się to obecnie.
Dlatego książka kardynała Kaspera jest bardzo potrzebna polskim czytelnikom. Dzięki tej lekturze można przede wszystkim docenić duchową głębię obecnego pontyfikatu przedstawioną piórem wybitnego teologa i człowieka Kościoła. Można tę książkę polecać i «Franciszkoentuzjastom», i «Franciszkosceptykom»”.

Szymon Hołownia napisał o tej książce w swoim blogu: „Książka jest świetna, bo pozwala zrozumieć co leży u podstaw fenomenu tego zupełnie niestandardowego papieża (każdy papież jest niestandardowy, ale Franciszek jest niestandardowo niestandardowy). Do tej pory czytałem sporo biografii albo relacji z tego czy innego okresu życia Jorge Bergoglio, teraz mam w ręku pracę kogoś, kto dowodzi że pod tym wszystkim, co większość ludzi uważa za «sympatyczność», «otwartość», «spontaniczność» (a mniejszość ludzi za: «światowość», «relatywizm», «protestanckość», « nie-tradycyjność»), kryje się konkretna i spójna teologia. Że «efekt Franciszka» to nie tylko fenomen osobowościowy, a po prostu w taki a nie inny sposób odczytana Ewangelia”.

Według ks. dr. Leszka Slipka książka kard. Kaspera stanowi „wartościowy punkt odniesienia: porządkujący, uprzystępniający pewne treści, a nade wszystko osadzający nauczanie Franciszka w szerszym kontekście Magisterium Ecclesiae, w sposób znamionujący wielkie znawstwo autora”.

Konsultacji teologicznej książki dokonał ks. Michał Tadeusz Szwemin FDP. Polska edycja ukazała się wkrótce po wydaniu oryginalnej wersji niemieckiej. Książkę kard. Waltera Kaspera wydano już także po włosku, angielsku i hiszpańsku.

Kard. Walter Kasper (ur. 1933) jest profesorem teologii dogmatycznej. W latach 1989–1999 był biskupem diecezji Rottenburg-Stuttgart, po czym Jan Paweł II zaprosił go do pracy w Watykanie. Od roku 2001 jest kardynałem. W latach 2001–2010 był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem.

Jest autorem wielu publikacji teologicznych, m. in. wydanych po polsku: „Bóg Jezusa Chrystusa”, „Jezus Chrystus”, „Rzeczywistość wiary”, „Kościół katolicki. Istota, rzeczywistość, posłannictwo”, „Miłosierdzie. Klucz do chrześcijańskiego życia”.

Źródło:
;