Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Komentarze

Papieska sutanna to relikwia narodowa

 fot. Fra3.pl

Sutannę Jana Pawła II, w którą ojciec święty był ubrany w czasie zamachu na swoje życie mianem „relikwii narodowej” określił Przemysław Häuser, producent filmu „Apartament”, który poprosił jako pierwszy kard. Stanisława Dziwisza o pokazanie sutanny światu.

 

Metropolita krakowski przyznał w środę, że zakrwawiona sutanna Jana Pawła II po zamachu na jego życie w maju 1981 roku była schowana i nikomu nie pokazywana. Pierwszy raz poprosił o to producent filmu „Apartament” – dokumentu pokazującego prywatne wyjazdy w góry ojca świętego. Od 13 maja relikwia jest eksponowana w krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Pytany o to Przemysław Häuser mówi skromnie, że być może był drobnym kamykiem, który poruszył lawinę. „To była bardzo osobista i bardzo przemyślana decyzja księdza kardynała” – podkreślał.

Kard. Dziwisz przyznał, że zobaczył sutannę wówczas po raz pierwszy po 34 latach. „Także na mnie zrobiła ogromne wrażenie” – mówił hierarcha w środę w Krakowie. Dla Przemysława Häusera był to także jeden z najbardziej wzruszających momentów w życiu.

„Ksiądz kardynał przyniósł nam tę sutannę. Drżącymi rękoma ją rozłożył i pokazał całą skąpaną we krwi. To był najbardziej dramatyczny moment w moim zawodowym filmowym życiu” – opowiadał producent filmowy i dodawał, że równie wzruszające było autentyczne poruszenie młodych ludzi z planu filmowego, którzy ze względu na wiek nie mogli pamiętać zamachu na Jana Pawła II a dziś często są to osoby, którym niekoniecznie po drodze z Kościołem.

„Ja pamiętam ten dzień – 13 maja 1981 roku. Pamiętam ludzi spontanicznie biegnących do kościoła i modlących się. Pamiętam ludzi modlących się w pociągach – wracałem wtedy ze swoją klasą z wycieczki szkolnej – cały pociąg modlił się, żeby Pan Bóg zachował papieża przy życiu. To był moment dramatyczny dla wszystkich – dla wierzących i dla niewierzących” – wspomina dzień zamachu na Jana Pawła II Przemysław Häuser i w tym kontekście nazywa papieską sutannę „relikwią narodową”.

„To jest relikwia, ale też świadek męczeństwa Jana Pawła II. To było prawdziwe świadectwo męczeństwa – to, że ta sutanna zachowała się w tej formie, że widzimy tę dziurę po kuli z Browninga 9 mm. Potrzeba nam takich niemych świadków” – zaznaczył producent filmu „Apartament”.

Od 13 maja cenna relikwia jest wystawiona na widok publiczny w jednej z kaplic kościoła górnego sanktuarium św. Jana Pawła II będącego częścią papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

;