Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana

Wydarzenia: Dzień Praw Człowieka

Watykan

Papieski telegram po śmierci patriarchy asyryjskiego

 fot. Ron Roberson / wikipedia.org

„Świat chrześcijański stracił ważnego przywódcę duchowego, odważnego i roztropnego pasterza, który wiernie służył swej wspólnocie w czasach stawiających niezmiernie trudne zadania”. Tak pisze Papież w telegramie kondolencyjnym po śmierci głowy Asyryjskiego Kościoła Wschodu.

 

Patriarcha Mar Dinkha IV zmarł 26 marca, w Stanach Zjednoczonych, w Rochester w stanie Minnesota. Urodzony przed 80 laty w Iraku, pełnił ten urząd od 1976 r. i przeniósł siedzibę patriarszą do Chicago. W ramach dialogu teologicznego spotykał się z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem, u którego był z wizytą w ub.r.

„Jego Świątobliwość Mar Dinkha bardzo cierpiał z powodu tragicznej sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i Syrii – czytamy w papieskim telegramie. – Stanowczo zwracał uwagę na niedolę naszych chrześcijańskich braci i sióstr oraz innych mniejszości religijnych, codziennie cierpiących prześladowanie. Pamiętam, jak mówił o tym podczas niedawnej wizyty w Rzymie” – pisze Ojciec Święty. Składa dzięki Bogu za stałe zaangażowanie zmarłego patriarchy „w polepszenie relacji między chrześcijanami, a szczególnie między Kościołem katolickim i Asyryjskim Kościołem Wschodu”.

Źródło:
;