Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Watykan

Papieski wysłannik w drodze do Pekinu: rozmowy ws. sprawiedliwego pokoju 

kardynał Mateo zuppi fot. Francesco Pierantoni

Po wizytach w Kijowie, Moskwie i Waszyngtonie kard. Matteo Zuppi odwiedzi Pekin, który jest kolejnym etapem „ofensywy pokojowej” prowadzonej przez niego na zlecenie Ojca Świętego. Papieski wysłannik spędzi w stolicy Chin trzy dni (13-15 września), a w centrum spotkań z instytucjonalnymi władzami tego kraju znajdzie się temat załagodzenia wojny na Ukrainie. W jednym z wywiadów Franciszek stwierdził, że Stany Zjednoczone i Chiny „mają klucze do tego, aby obniżyć napięcie konfliktu”. 

 

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje, że „wizyta ta stanowi kolejny krok w misji, którą Papież pragnie wspierać inicjatywy humanitarne i poszukiwanie dróg, które mogą prowadzić do sprawiedliwego pokoju”. Nie ujawniono żadnych szczegółów spotkań w Pekinie. Poinformowano jedynie, że kard. Zuppiemu towarzyszy przedstawiciel sekretariatu stanu. 

Kard. Zuppi otrzymał w maju specjalną misję od Papieża, by szukać możliwości otwarcia dróg pokoju. Odwiedził już Ukrainę, Rosję, Stany Zjednoczone, rozmawiał z prezydentami Wołodymyrem Zełenskim i Joe Bidenem. Tuż przed swym wyjazdem do Pekinu przebywał w Berlinie, gdzie uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Wspólnotę Świętego Idziego pod hasłem „Odwaga pokoju”. Przewodniczący włoskiego episkopatu podkreślił tam, że „ścieżki pokoju są nieprzewidywalne". Wskazał jednocześnie, że pokój nie może być narzucony, ale wybrany przez Ukraińców wysiłkiem wszystkich.

Źródło:
;