Imieniny: Wiktora, Cezarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Powolności

Pod oknem

Papieskie Centrum rośnie przed ŚDM

 fot. Piotr Sionko

Pod koniec kwietnia pierwsi pielgrzymi będą mogli wyjechać na taras widokowy wieży przy Sanktuarium św. Jana Pawła II. Trwa także budowa organów i wystrój ostatnich wolnych kaplic. Zakończyła się budowa Muzeum Jana Pawła II w stanie surowym; powstaje droga dojazdowa z miasta i kładka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wiele zapowiada, że papieskie Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie będzie w dużej części kompletne na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

 

W ramach powstającego w hołdzie dla Jana Pawła II kompleksu Centrum „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach w Krakowie, od czterech lat działają już: Sanktuarium św. Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Centrum Wolontariatu. Aktualnie planowane są prace związane z wykończeniem Muzeum, do którego zostanie przeniesiona tymczasowa ekspozycja prezentowana obecnie w Instytucie.

Już pod koniec kwietnia uruchomiona dla zwiedzających będzie wieża usytuowana przy kościele. Razem z wieńczącym ją krzyżem mierzy około 68 metrów. Na wysokości 50 metrów znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama miasta. „Przy dobrej widoczności powietrza widać również Tatry” – zaznacza Piotr Sionko, rzecznik Centrum „Nie lękajcie się!”. Na wieżę można wejść pokonując 272 schody lub wjechać windą.

Nad tarasem widokowym znajduje się dzwonnica, z czterema dzwonami. Największy z nich – ważący 1,5 tony został nazwany imieniem św. Andrzeja Boboli. Kolejne trzy to „Św. Jan Apostoł”, „Św. Józef” oraz „Tu es Petrus”. Elewację wieży zdobi figura Matki Bożej Fatimskiej z białego marmuru.

W drugiej połowie roku w kościele górnym będzie wykonywana konstrukcja stalowa pod organy, a sam instrument ma być gotowy na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

Na jesieni tego roku dekoracje mozaikowe w kaplicach górnego kościoła wykona o. Marko Rupnik SJ. A już w kwietniu do sanktuarium ma trafić obraz Matki Bożej z Guadalupe, ufundowany przez meksykańską fundację.

W dolnym kościele ostatnio została wyposażona kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą opiekują się siostry sercanki. Prawdopodobnie Włosi zaaranżują ostatnie z wolnych oratoriów – kaplicę Matki Bożej Loretańskiej.

W dolnej części świątyni znajdują się także krypty grobowe, gdzie zostali już pogrzebani kardynałowie Andrzej Deskur i Stanisław Nagy SCJ. Ściany tych dwóch kaplic tworzą kolumbaria. W tej chwili spoczywa w nich urna z prochami darczyni zasłużonej dla Centrum.

Kobieta ufundowała m.in. Kaplicę Chrztu Świętego w kościele górnym oraz pomnik Jana Pawła II, który stanie w centralnej części placu przed sanktuarium. „Odlany z brązu monument będzie przedstawiał papieża pielgrzyma, który z krzyżem w dłoni, w rozwianych szatach będzie zwrócony w stronę Łagiewnik i niejako symbolicznie, jako pielgrzym, będzie prowadził pielgrzymów wychodzących z Sanktuarium Jana Pawła II w kierunku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia” – mówi Sionko.

Prawdopodobnie w październiku do sanktuarium św. Jana Pawła II będzie można dojechać nową drogą. Będzie wiodła od ronda przy zbiegu ulic Totus Tuus i św. Brata Alberta pod mostem nad Wilgą, który dotychczas służył za przeprawę, a od momentu uruchomienia dojazdu będzie udostępniony wyłącznie pieszym.

Możliwe, że już w pierwszej połowie 2016 roku z Sanktuarium Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie można przejść po specjalnej kładce. Projekt architektoniczny został zatwierdzony i złożono wniosek o pozwolenie na budowę.

Piotr Sionko informuje, że także PKP wraz z miastem Kraków przygotowali projekt na kładkę nad torowiskiem w pobliżu sanktuarium. Niewykluczone, że powstanie też peron kolejowy w tej okolicy. Warto przypomnieć, że miasta Kraków i Wieliczka w ubiegłym roku uruchomiły dwie nowe linie autobusowe, które dowożą turystów i pielgrzymów z centrum Krakowa (linia 504) i z Wieliczki (linia 224).

Źródło:
;