Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Wspomnienia

Papieskie muzeum poszukuje pamiątek po rodzinie Wojtyłów

 Rodzice św. Jana Pawła II z synem Edmundem

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach poszukuje wszelkich pamiątek (stare fotografie, dokumenty, listy, przedmioty codziennego użytku itp.) związanych z Edmundem Wojtyłą oraz rodziną Wojtyłów.

 

W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą heroicznej śmierci starszego brata Ojca Świętego, muzeum zachęca do przejrzenia domowych archiwów i zbiorów fotograficznych. Odnalezione materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanych przez Muzeum projektach poświęconych Edmundowi Wojtyle, m.in. wystawie, publikacji i konferencji naukowej.

Edmund Wojtyła urodził się w Krakowie 27 sierpnia 1906 roku jako pierworodny syn Karola i Emilii Wojtyłów. Przez pierwsze lata mieszkał w tym mieście i tam ukończył pierwszą klasę szkoły powszechnej. Sporą część swojego życia spędził w Wadowicach, gdzie rodzina Wojtyłów mieszkała z przerwami od 1913 roku. W 1916 r., po ukończeniu czwartej klasy szkoły podstawowej w Wadowicach, Edmund rozpoczął naukę w c.k. Niższej Wojskowej Szkole Realnej w Enns. W 1918 roku przeniósł się do Wadowic – do gimnazjum Wadowity. W 1924 roku Edmund zakończył edukację w Wadowickim gimnazjum i rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia ukończył sześć lat później. Pracował najpierw w Krakowie i w Wadowicach, aż otrzymał stanowisko sekundariusza w szpitalu w Bielsku. Pod koniec 1932 roku zaraził się od swojej pacjentki płonicą. Zmarł 4 grudnia 1932 i został pochowany w Bielsku. W 1934 roku jego prochy zostały przeniesione do rodzinnego grobowca na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” z grudnia 1932 roku można było przeczytać o jego śmierci: „Nie przebrzmiały jeszcze echa tragicznej śmierci dra Sochy, sekundariusza szpitala krajowego w Cieszynie, który umarł nabawiwszy się zakażenia krwi przy operacji. I oto znowu zmarł młody lekarz, jako ofiara swego zawodu ś.p. dr Edmund Wojtyła, sekundariusz szpitala miejskiego w Bielsku po 4-dniowej chorobie na ciężką płonicę. Przed 10 dniami spędził noc przy ciężko chorej na płonicę, którą chciał wyrwać ze szponów śmierci – lecz bezskutecznie; stąd wyniósł zabójczy zarazek i równocześnie fatalny dla siebie wyrok śmierci. Ś.p. dr Wojtyła urodził się w Krakowie; był znakomitym lekarzem i wartościowym człowiekiem i pozostawił po sobie szczery żal tych, którzy znali niepospolite zalety jego umysłu i serca”.

Źródło:
;