Imieniny: Flory, Emmy, Chryzogona

Wydarzenia: Katarzynki

Jan Paweł II na dziś

Papieskie plany Instytutu Dialogu Międzykulturowego na rok 2014

 fot. Fra3.pl

Spektakle, wystawy, publikacje, projekty multimedialne, sportowe i edukacyjne – tegoroczny program przedsięwzięć krakowskiego Instytutu Dialogu Międzykulturowego jest bardzo bogaty ze względu na kanonizację Jana Pawła II.

 

Głównym celem statutowym Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II jest rozpowszechnianie nauczania papieża Polaka, a jak podkreśla Agata Szuta, dyrektor Instytutu, rośnie grono młodych ludzi, które Karola Wojtyłę zna tylko z opowiadań.

Na krakowskich Plantach w kwietniu zostanie zaprezentowana wystawa „Jan Paweł II w Małopolsce”. Inna wystawa zagości w Parlamencie Europejskim. Teatr „Scena Papieska” wystawi dramat Karola Wojtyły „Hiob”.

Kontynuowane będą dyskusje w ramach „Dziedzińca Pogan”, zainaugurowanego w czerwcu 2012 r. 17 marca debata toczyć się będzie wokół związków nauki i kultury. Jak zapowiadają organizatorzy, w czasie tego panelu zostanie poruszony m.in. temat gender.

Kanonizacja bł. Jana Pawła II będzie najważniejszym wydarzeniem 2014 roku. Na tę szczególną okazję Instytut zaplanował szereg spotkań kulturalnych przybliżających odbiorcom osobę bł. Jana Pawła II.

26 kwietnia zaplanowano misterium „Kolory miłosierdzia” – montaż słowno-muzyczny w oparciu o „Dzienniczek” św. Siostry Faustyny. Po spektaklu, w sanktuarium Jana Pawła II będzie trwało nocne czuwanie przed kanonizacją. W sobotni i niedzielny wieczór krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć widowisko plenerowe w technologii mappingu 3D – organizatorzy chcą przypomnieć otwierające się okno Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 i pojawiającego się w nim Jana Pawła II.

Zaplanowany został koncert dziękczynny za kanonizację bł. Jana Pawła II w Filharmonii Krakowskiej a 6 maja zorganizowane zostanie wielkie dziękczynienie, w którym wezmą udział wszyscy uczniowie szkół imienia papieża Polaka.

W czerwcu przewidziano konferencję dotyczącą wpływu pontyfikatu Jana Pawła II na dialog międzyreligijny. Wezmą w niej udział przedstawiciele islamu i judaizmu. „Chcielibyśmy ideę Asyżu przenieść na ludzi młodych, dlatego w maju zorganizujemy festiwal „Oblicza Dialogu” – zapowiada Agata Szuta dodając, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. stały się pretekstem do uczynienia Krakowa „młodym Asyżem”.

Liczne koncerty, spektakle, wystawy, spotkania z przedstawicielami środowiska papieskiego, odbędą się w różnych miejscach województwa od 13 do 15 czerwca w ramach IV Małopolskich Dni Świętego Jana Pawła II.

W październiku, z udziałem prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych Polski odbędzie się międzynarodowa konferencja dotycząca polityki zagranicznej Rzeczpospolitej ze Stolicą Apostolską w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

W tym roku zostanie stworzony także elektroniczny katalog dokumentów, przedmiotów i pamiątek po Karolu Wojtyle – księdzu, kardynale, metropolicie krakowskim z lat 1958-1978 r., które znajdują się w Archiwum Archidiecezji Krakowskiej. „Umożliwi on właściwą ewidencję posiadanych eksponatów, jak również będzie służyć osobom zainteresowanym w celach naukowych i badawczych” – przekonuje Agata Szuta. Zostanie także wydane opracowanie naukowe archiwalnych dokumentów opisujących udział kard. Wojtyły w życiu Kościoła a dokładnie jego udział w soborze i synodzie biskupów. Instytut ogłosi też konkurs na najlepsze prace magisterskie i doktorskie dotyczące nauczania Jana Pawła II. Zwycięskie zostaną opublikowane. Przewidziano też nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Dużym przedsięwzięciem będzie „wirtualny spacer” po miejscach związanych z Janem Pawłem II w Krakowie i Małopolsce. Ma to być aplikacja mobilna służąca młodym, którzy przyjadą na ŚDM w 2016 r. W ubiegłym roku w podobny sposób zaprezentowano Pałac Arcybiskupów Krakowskich.

Instytut zapowiada realizację kilku filmów. W ubiegłym roku powstał np. dokument „Liczę na Was”, w którym młodzież związana z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” rozmawia z przyjaciółmi Jana Pawła II a także ich rówieśnikiem – Jankiem Melą. Inny to film, w którym dzieci są przewodnikami po miejscach związanych z papieżem Polakiem.

W porozumieniu z marszałkiem województwa małopolskiego przygotowywane jest stypendium „Veritatis splendor” polegające na rocznym zatrudnieniu dla wyróżniających się absolwentów szkół wyższych. Instytut będzie też po raz trzeci współorganizował turniej piłkarski im. Jana Pawła II. W tym roku planowane jest większe zaangażowanie amatorskich klubów piłkarskich.

W 2014 r. Instytut zorganizuje już VIII edycję małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przygotowującego uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do niesienia pomocy potrzebującym. W ramach przygotowań do ŚDM ma się on stać także projektem ogólnopolskim.

Źródło:
;