Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Wydarzenia: Dzień Niepełnosprawnych

Nauczanie

Papieskie spotkanie z włoskimi skautami katolickimi

 fot. Mediatus / wikipedia.org

„Jesteście cenną częścią Kościoła Italii, ale nie przechwalajcie się tym!” – powiedział Papież do 80 tys. włoskich skautów katolickich, którzy wypełnili dzisiaj Plac św. Piotra. Franciszek mówił o wielkim znaczeniu wychowawczym skautingu, poczynając od najmłodszego pokolenia, także w tym co dotyczy wzrastania w wierze. Dlatego tak ważny dla stowarzyszenia skautowego AGESCI jest związek z Kościołem.

 

„Kiedy pewnego razu ktoś zapytał waszego założyciela Lorda Baden Powella, co ma wspólnego religia ze skautingiem, on odpowiedział, że nie ma co szukać czegoś wspólnego, skoro religia tam już jest wewnątrz – przypomniał Ojciec Święty. – Nie istnieje jedna, religijna strona tego ruchu, gdy jakaś druga strona taka nie jest... On cały opiera się na religii, to znaczy na uświadomieniu sobie istnienia Boga i służby Jemu. To powiedział sam Baden Powell w 1926 r. Pośród spektrum stowarzyszeń skautowych na świecie AGESCI należy do tych, które najbardziej inwestują na polu duchowości i wychowania do wiary. Ale jest jeszcze wiele pracy, aby wszyscy instruktorzy zdali sobie sprawę z doniosłości tego faktu i wyciągnęli konsekwencje”.

Papież zaznaczył, że wie o inicjatywach formacyjnych, jakie w obrębie katolickiego ruchu skautowego we Włoszech są podejmowane, gdy chodzi o znajomość Biblii i Ewangelii. Życzył, aby były one stałym elementem wychowawczym, także we współpracy ze strukturami kościelnymi.

„Jedna rzecz leży mi bardzo na sercu, gdy chodzi o stowarzyszenia katolickie, i chciałbym również wam o tym powiedzieć – zaznaczył Franciszek. – Stowarzyszenia takie jak wasze są bogactwem Kościoła, które wzbudza Duch Święty dla ewangelizacji wszelkich środowisk. Jestem pewien, że AGESCI może wnieść do Kościoła nowy zapał ewangelizacyjny i nową zdolność do dialogu ze społeczeństwem. I to wam polecam: zdolność do dialogu, stawianie mostów w tym społeczeństwie, w którym zazwyczaj wznosi się mury. Proszę, budujcie mosty, i to przez dialog! Jednak to jest możliwe pod jednym warunkiem: że poszczególne grupy nie utracą kontaktu z parafią miejsca, gdzie mają siedzibę. Często się zdarza bowiem, że w niej nie bywają, bo choć właśnie tam pełnią służbę, bo pochodzą z innych stron. Powinniście znaleźć sposób na zintegrowanie się z duszpasterstwem Kościoła lokalnego, współpracując z waszymi biskupami, proboszczami i innymi księżmi, z wychowawcami i innymi stowarzyszeniami. I nie zadowalajcie się jakąś dekoracyjną obecnością w niedziele i od święta”.

Źródło:
;