Nauczanie
Papież: Dialog to najważniejszy element w rodzinie
Nigdy nie zamykajmy się w sobie ani, co gorsza, z nosami w telefonach. Rozmawiać, słuchać się nawzajem – to jest dialog, który przynosi dobro i buduje! – wskazał Ojciec Święty podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański w niedzielę Świętej Rodziny.
Papież Franciszek na początku rozważania nawiązał do rozważanej tego dnia Ewangelii mówiącej o tym jak dwunastoletni Jezus zagubił się podczas corocznej pielgrzymki do Jerozolimy. Wskazał, że opisana sytuacja poszukiwań i odnalezienia Syna Bożego jest obrazem rodziny, która na przemian przeżywa chwile spokoju i dramatu. Jest to także historia kryzysu obecnych czasów; braku zrozumienia między nastolatkiem i dwojgiem rodziców.
Ojciec Święty zaznaczył, że Święta Rodzina jest wzorem, gdyż potrafiła prowadzić dialog, słuchać i rozmawiać ze sobą. „Rodzina, która nie komunikuje się ze sobą, nie może być szczęśliwa” - wskazał Franciszek.
Maryja jest tą, która „nie oskarża i nie osądza, lecz stara się zrozumieć, jak przyjąć to dziecko tak inne, słuchając go”. Papież wskazał, że „słuchanie oznacza nadanie znaczenia drugiej osobie, uznanie jej prawa do istnienia i do samodzielnego myślenia”. Franciszek zaznaczył, że takim uprzywilejowanym momentem dialogu i słuchania w rodzinie są posiłki. „Dobrze jest być razem przy stole i rozmawiać. Może to rozwiązać wiele problemów, a przede wszystkim łączy pokolenia” – zaznaczył.
Papież wskazał również, że nawet Rodzice Jezusa nie zawsze Go rozumieli, a to czego dziś możemy nauczyć się od Świętej Rodzina, to wzajemne słuchanie.
Pozdrawiając wiernych, którzy przybyli do Watykanu na niedzielną modlitwę Anioł Pański, Franciszek przypomniał o znaczeniu rodziny. Zapewnił o swej modlitwie za ofiary katastrofy lotniczej w Korei Płd. oraz za wszystkie rodziny, które cierpią na skutek wojny, w tym „na udręczonej Ukrainie”.
Papieskie pozdrowienie nawiązywało do przeżywanej dziś Niedzieli Świętej Rodziny. Franciszek podkreślił, że rodzina to podstawowa komórka społeczeństwa, drogocenny skarb i dlatego – jak podkreślił – trzeba ją wspierać i chronić.
Ojciec Święty nawiązał też do tragicznej katastrofy lotniczej w Korei Płd., w której zginęło co najmniej 167 osób. Papież zapewnił o swej bliskości z pogrążonymi w żałobie rodzinami oraz o modlitwie za ofiary tej katastrofy.
Na zakończenie Franciszek zachęcił do modlitwy za rodziny, które cierpią na skutek wojny na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Birmie, Sudanie i Północnym Kiwu.