Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Nauczanie

Papież do Środkowoafrykańczyków: pokój i dialog międzyreligijny

 fot. Materiały prasowe

Pierwsza afrykańska podróż Papieża Franciszka obejmie m.in. Republikę Środkowoafrykańską. Ojciec Święty uda się do niej jako „zwiastun pokoju” – powiedział w wideoprzesłaniu, które skierował do mieszkańców tego kraju w urzędowym tam języku francuskim. Serdecznie pozdrowił członków wszystkich tamtejszych grup etnicznych i religijnych.

 

„Wasz drogi kraj zbyt długo już doznaje sytuacji przemocy i niepewności, której niewinnymi ofiarami jest wielu z was. Cel mojej wizyty to przede wszystkim pokrzepienie was w imię Jezusa pociechą i nadzieją. Pragnę z całego serca, aby moja wizyta przyczyniła się w jakiś sposób do opatrzenia waszych ran i otwarcia spokojniejszej przyszłości dla Środkowej Afryki oraz wszystkich jej mieszkańców” – powiedział Franciszek.

Papież nawiązał do tematu swej wizyty w Republice Środkowoafrykańskiej, który brzmi: „Przeprawmy się na drugi brzeg”. Wskazał, że jest to zachęta dla wszystkich, by odnowili swe relacje z Bogiem i braćmi, budując świat sprawiedliwszy i bardziej braterski. Przypomniał, że już tam otworzy – z pewnym wyprzedzeniem – Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Wyraził nadzieję, że jego obchody będą opatrznościową okazją do udzielania i przyjmowania przebaczenia oraz odnowy w miłości. Wskazał, że pragnie poprzeć dialog międzyreligijny, aby zachęcić do pokojowego współistnienia w tym kraju. „Wiem, że jest to możliwe, bo wszyscy jesteśmy braćmi” – podkreślił Franciszek.

Źródło:
;