Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Wydarzenia:

Dialog

Papież do delegacji patriarchatu Konstantynopola: brońmy wspólnie życia i pokoju 

papież z delegacją z konstantynopola fot. Vatican Media

„Dialog między naszymi Kościołami nie zagraża integralności wiary, ale wprost przeciwnie jest wymogiem wypływającym z wierności Panu i prowadzi do pełni prawdy” – Ojciec Święty wskazał na to w czasie dorocznej audiencji dla delegacji Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola. Podkreślił, że oba Kościoły idą wspólną drogą, gdy chodzi o ochronę życia ludzkiego, budowanie pokoju i troskę o stworzenie. 

 

Zgodnie z tradycją prawosławna delegacja przyjeżdża corocznie do Rzymu na uroczystość świętych Piotra i Pawła, a przedstawiciele Watykanu jadą z rewizytą do Stambułu na uroczystość św. Andrzeja, patrona Kościoła prawosławnego.

W czasie audiencji Franciszek nawiązał do swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej oraz ekumenicznej modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie, jaka przed dekadą wybrzmiała w ogrodach watykańskich. „Dziesięć lat później, aktualne wydarzenia pokazują nam w tragiczny sposób konieczność i pilną potrzebę wspólnej modlitwy o pokój, aby ta wojna mogła się zakończyć, a przywódcy narodów i walczące strony odnalazły drogę zgody i uznały siebie nawzajem za braci” – powiedział papież. Zauważył, że to modlitewne wołanie o pokój rozciąga się na wszystkie trwające konflikty, zwłaszcza na wojnę toczącą się na umęczonej Ukrainie. „W czasach, gdy tak wielu ludzi jest więźniami strachu przed przyszłością, Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim Jezusa Chrystusa «naszej nadziei» - podkreślił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że właśnie nadzieja będzie stała w centrum Roku Świętego, który ogłosił zgodnie z wielowiekową tradycją. „W 2025 roku przypadnie 1700 lat od pierwszego Soboru Ekumenicznego w Nicei” – zauważył Ojciec Święty wyrażając nadzieję, że ten jubileusz pogłębi pragnienie jedności. Franciszek podziękował patriarsze Bartłomiejowi I za zaproszenie do odwiedzenia miejsca, które gościło to historyczne wydarzenie. „Mam nadzieję, jeśli Bóg da, a zdrowie, wiek i wydarzenia Jubileuszowe mi pozwolą, odbyć tę podróż, której tak bardzo pragnę” – powiedział Franciszek.

Źródło:
;