Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Dialog

Papież do delegacji Prawosławnego Patriarchatu Rosyjskiego

papież franciszek fot. Jubilee of Mercy / flickr.com

Jestem szczęśliwy, że wspólnie możemy kroczyć drogą ku jedności: jedyną drogą, która niesie ze sobą coś pewnego, gdyż droga podziału prowadzi do wojen i do zniszczenia – to słowa Papieża skierowane do delegacji Prawosławnego Patriarchatu Rosyjskiego, którą przyjął dziś rano na audiencji. 

 

Franciszek z całą mocą zaznaczył, że Kościół katolicki nie pozwoli nigdy na działania, które będą prowadziły do podziału. Dodał, że należy szanować Kościoły wschodnie będące w jedności z Rzymem, ale idea uniatyzmu jako drogi do jedności jest już dziś nieaktualna.

“Wiele radości daje mi, gdy widzę wyciągniętą rękę, braterski uścisk, wspólne myślenie i kroczenie – powiedział Ojciec Święty. - Ekumenizm bowiem wykuwa się krocząc. Kroczymy razem. Niektórzy myślą – ale to nie jest dobre rozwiązanie – że najpierw trzeba dojść do zgody na polu doktrynalnym – we wszystkich punktach, które nas dzielą – a potem wędrówka: ale takie rozwiązanie w ekumenizmie nie funkcjonuje, ponieważ nikt nie wie, kiedy dojdzie się do zgody. (...) Powinniśmy zgłębiać teologię, wyjaśniać punkty sporne, ale w tym czasie iść razem, nie czekać, aż one zostaną rozwiązane, nie”.

Papież podkreślił również wagę wspólnej modlitwy, jedni za drugich. Przyznał, że na szafce w sypialni ma relikwie św. Serafina, które otrzymał od patriarchy moskiewskiego Cyryla. Codziennie rano, gdy wstanę i wieczorem przed snem oddaję im cześć i modlę się o jedność – powiedział.

Franciszek zaznaczył także, że zarówno on, jak i Stolica Apostolska stoją na stanowisku, że  Kościoły katolickie nie powinny mieszać się w wewnętrzne sprawy Cerkwi rosyjskiej ani w sprawy polityczne. Ci, którzy to robią, są nieposłuszni Stolicy Apostolskiej – dodał Papież.

Oceń treść:
Źródło:
;