Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Nauczanie

Papież do młodych: Carlo Acutis jest przykładem życia łaskami chrztu i bierzmowania

ciało carlo acutisa fot. Diocese of Assisi-Nocera Umbra-Gualdo Tadino

Dzisiaj na spotkanie z Papieżem przybyła duża grupa młodzieży przygotowującej się do bierzmowania z archidiecezji Bari-Bitonto. Franciszek wskazał, że ten sakrament utwierdza dar i zobowiązania chrztu i dlatego prosił młodych, by podnieśli ręce, jeżeli znają datę swego chrztu. Jak stwierdził, było takich niewielu, dlatego zachęcał, by zapytać o dzień chrztu rodziców lub rodziców chrzestnych.

 

Franciszek zaznaczył, że data chrztu powinna być obchodzona co roku jak drugie urodziny. „Zorganizujcie tort ze świeczkami: dodatkowy tort to dobra rzecz – wskazywał Papież, dodając, że nie mówi tego dla żartu, lecz dlatego, iż chrzest jest naprawdę niezwykle ważny. „Tego dnia bowiem narodziliśmy się do życia chrześcijańskiego, do życia w Jezusie, które trwa wiecznie, które jest życiem wiecznym, życiem na zawsze – mówił. – Weszliśmy też do wielkiej rodziny Kościoła, a Duch Święty zamieszkał w nas i już nigdy nas nie opuści; i wreszcie otrzymaliśmy największe dziedzictwo, jakie istnieje: raj”.

Papież podkreślił następnie, że bierzmowanie ma umocnić dary otrzymane na chrzcie, udzielić kolejnych łask Ducha. Jednocześnie jest ono zobowiązaniem powierzanym przez Kościół do tego, by głosić Dobrą Nowinę o Zbawicielu. Franciszek jako przykład dla młodych wymienił bł. Carla Acutisa.

Jak zaznaczał, Carlo dokonał wielu pięknych rzeczy w ciągu zaledwie kilkunastu lat swego życia. „Przede wszystkim był pasjonatem Jezusa; a ponieważ był bardzo dobry w poruszaniu się po Internecie, wykorzystywał go do służenia Ewangelii, szerząc zamiłowanie do modlitwy, świadectwa wiary i miłości wobec innych” – mówił Papież. Jak dodawał, w te trzy rzeczy: modlitwę, świadectwo i miłość, Carlo był niezwykle zaangażowany. „Spędzał dużo czasu z Jezusem, zwłaszcza na Mszy świętej, w której uczestniczył codziennie, modlił się przed Tabernakulum, a potem ogłaszał wszystkim słowami i gestami miłości, że Bóg nas kocha i zawsze na nas czeka” – zaznaczał Franciszek.

Źródło:
;