Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Wydarzenia:

Dialog

Papież do patriarchy Bartłomieja: przez dialog w miłości i prawdzie do zjednoczenia

papież franciszek i patriarcha bartłomiej fot. wikipedia.org

Franciszek skierował przesłanie do Bartłomieja I z okazji 30. rocznicy jego wyboru na ekumenicznego patriarchę Konstantynopola. Papież nazwał patriarchę przyjacielem i bratem. Podkreślił stojące przed nimi wspólne wyzwania i potrzebę podążania chrześcijan ku jedności. „Dialog w miłości i w prawdzie to jedyna możliwa droga do zjednoczenia wyznawców Chrystusa. Tego potrzebuje świat” – powiedział Ojciec Święty. 

 

Dziękując Bogu za życie i posługę patriarchy Bartłomieja, Papież zwrócił uwagę na to, co ich łączy. Obaj są zaangażowani w ochronę stworzenia oraz odpowiedzialność za człowieka w obliczu wyzwań współczesności. Dostrzegają także jak ważny jest dialog, jako droga pojednania między wierzącymi i potrzebę wspólnego nią kroczenia.

„Osobiste porozumienie jest między nami od pierwszego dnia mojego pontyfikatu. Liczne spotkania odbyliśmy nie tylko w Rzymie, ale także w Konstantynopolu, Jerozolimie, Asyżu, Kairze czy na Lesbos. Łączy nas wspólna świadomość naszej duszpasterskiej odpowiedzialności wobec tego, z czym musi mierzyć się dzisiaj cała rodzina ludzka. Jestem wdzięczny za zaangażowanie i refleksje patriarchy ekumenicznego na temat ochrony stworzenia, z których wiele się nauczyłem i nadal uczę. Pandemia przyniosła dramatyczne skutki zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Dlatego jego świadectwo i nauczanie o konieczności duchowego nawrócenia ludzkości nabierają jeszcze większego znaczenia – powiedział Ojciec Święty. – Dialog w miłości i prawdzie to jedyna możliwa droga do zjednoczenia wszystkich wyznawców Chrystusa, droga do przywrócenia ich pełnej komunii. Tą drogą z determinacją chcemy iść nadal razem. Jesteśmy przekonani, że bliskość i solidarność między chrześcijanami i między naszymi Kościołami, stanowią konieczny wkład w powszechne braterstwo i przyjaźń społeczną, których ludzkość tak pilnie potrzebuje.“

Bartłomiej I został wybrany na patriarchę Konstantynopola w październiku 1991 roku. Jest duchowym zwierzchnikiem całego Kościoła prawosławnego.

Źródło:
;