Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Dialog

Papież do patriarchy Konstantynopola: łączy nas kościelne braterstwo

papież Franciszek i patriarcha bartłomiej fot. Vatican Media

Módlmy się żarliwie do Boga, aby ustał zgiełk oręża, który przynosi tylko śmierć i zniszczenie, a przywódcy polityczni i religijni zawsze szukali dróg dialogu i pojednania – napisał Franciszek w przesłaniu do patriarchy Bartłomieja. Dziś przypada święto Andrzeja Apostoła, patrona patriarchatu Konstantynopola. Papieskie słowa zawiozła do Stambułu watykańska delegacja, w skład której wchodzi kierownictwo Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan oraz nuncjusz apostolski w Turcji abp Marek Solczyński.

 

Franciszek przypomina o przypadającej w przyszył roku 60. rocznicy spotkania Pawła VI i patriarchy Atenagorasa. Papież zauważa, że było to wydarzenie historyczne, które stanowiło ważny krok naprzód w przełamywaniu barier nieporozumień, nieufności, a nawet wrogości, które istniałyprzez prawie tysiąc lat.  „Warto zauważyć – pisze Ojciec Święty – że dziś pamiętamy nie tyle słowa i wypowiedzi tych dwóch proroczych pasterzy, ale przede wszystkim ich serdeczny uścisk.  Rzeczywiście, to bardzo znaczące, że ta droga pojednania, rosnącej bliskości i pokonywania przeszkód wciąż uniemożliwiających pełną widzialną komunię, rozpoczęła się od uścisku, gestu, który wymownie wyraża wzajemne uznanie kościelnego braterstwa”.

Zdaniem Papieża przykład Pawła VI i patriarchy Atenagorasa pokazuje nam, że wszystkie prawdziwedrogi do przywrócenia pełnej komunii między uczniami Pana charakteryzują się osobistym kontaktem i wspólnie spędzonym czasem. „Co więcej, przyjazny dialog, wspólna modlitwa i współpraca, pomagają członkom różnych Kościołów coraz głębiej odkrywać wspólną ufność w Opatrzność Boga Ojca oraz nadzieję na nadejście Królestwa Bożego” – pisze Papież.

Na zakończenie przesłania dziękuje Bartłomiejowi za jego udział w czuwaniu modlitewnym poprzedzający niedawny Synod oraz za obecność delegata patriarchatu na zgromadzeniu synodalnym. „Twoje osobiste wsparcie jest wielkim źródłem zachęty do owocnej kontynuacji trwającego procesu synodalnego w Kościele katolickim – dodał Ojciec Święty.

Źródło:
;