Dialog
Papież do Światowej Federacji Luterańskiej: Chrystus sercem ekumenizmu
Ojciec Święty przyjął na audiencji delegację Światowej Federacji Luterańskiej. Jej przybycie do Watykanu nazwał ważnym gestem braterstwa ekumenicznego. Nawiązując do zbliżającej się rocznicy Soboru w Nicei, która będzie celebrowana jako znak ekumenicznej nadziei w czasie Jubileuszu 2025, przypomniał, że to Jezus Chrystus jest sercem ekumenizmu a wspólnym zadaniem wszystkich chrześcijan jest głoszenie Jego miłosierdzia.
Franciszek przypomniał, że mija 25 lat od podpisania oficjalnej wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu. „To, co wydarzyło się 31 października 1999 r. w Augsburgu, jest kolejnym znakiem nadziei w naszej historii pojednania. Zachowajmy to w naszej pamięci jako coś wiecznie żywego. Niech 25. rocznica będzie obchodzona w naszych wspólnotach jako święto nadziei” – mówił papież. Przypominając o wspólnym duchowym pochodzeniu, jakim jest „jeden chrzest na odpuszczenie grzechów” (Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary) zachęcił do wspólnego kontynuowania drogi jako „pielgrzymi nadziei”. „Niech Bóg nadziei będzie z nami i nadal towarzyszy naszemu dialogowi prawdy i miłości swoim błogosławieństwem” – mówił Franciszek.
Ojciec Święty przypomniał też słowa prawosławnego biskupa Zizioulasa, który należał do pionierów ekumenizmu. Zwykł on mawiać, że zna datę zjednoczenia chrześcijan, a będzie to dzień Sądu Ostatecznego. „Mówił jednak, że w międzyczasie musimy iść razem, modlić się razem i razem czynić miłosierdzie, na naszej drodze prowadzącej do tego hiper-ekumenicznego dnia, który będzie Sądem Ostatecznym” – wskazał Franciszek przypominając ogromne poczucie humoru tego pioniera ekumenizmu.
Audiencja zakończyła się modlitwą „Ojcze nasz”, którą każdy z uczestników spotkania odmówił w swoim języku.