Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Wydarzenia:

Dialog

Papież do Światowej Federacji Luterańskiej: Chrystus sercem ekumenizmu

papież franciszek fot. Vatican Media

Ojciec Święty przyjął na audiencji delegację Światowej Federacji Luterańskiej. Jej przybycie do Watykanu nazwał ważnym gestem braterstwa ekumenicznego. Nawiązując do zbliżającej się rocznicy Soboru w Nicei, która będzie celebrowana jako znak ekumenicznej nadziei w czasie Jubileuszu 2025, przypomniał, że to Jezus Chrystus jest sercem ekumenizmu a wspólnym zadaniem wszystkich chrześcijan jest głoszenie Jego miłosierdzia. 

 

Franciszek przypomniał, że mija 25 lat od podpisania oficjalnej wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu. „To, co wydarzyło się 31 października 1999 r. w Augsburgu, jest kolejnym znakiem nadziei w naszej historii pojednania. Zachowajmy to w naszej pamięci jako coś wiecznie żywego. Niech 25. rocznica będzie obchodzona w naszych wspólnotach jako święto nadziei” – mówił papież. Przypominając o wspólnym duchowym pochodzeniu, jakim jest „jeden chrzest na odpuszczenie grzechów” (Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary) zachęcił do wspólnego kontynuowania drogi jako „pielgrzymi nadziei”. „Niech Bóg nadziei będzie z nami i nadal towarzyszy naszemu dialogowi prawdy i miłości swoim błogosławieństwem” – mówił Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał też słowa prawosławnego biskupa Zizioulasa, który należał do pionierów ekumenizmu. Zwykł on mawiać, że zna datę zjednoczenia chrześcijan, a będzie to dzień Sądu Ostatecznego. „Mówił jednak, że w międzyczasie musimy iść razem, modlić się razem i razem czynić miłosierdzie, na naszej drodze prowadzącej do tego hiper-ekumenicznego dnia, który będzie Sądem Ostatecznym” – wskazał Franciszek przypominając ogromne poczucie humoru tego pioniera ekumenizmu.

Audiencja zakończyła się modlitwą „Ojcze nasz”, którą każdy z uczestników spotkania odmówił w swoim języku.

Źródło:
;