Imieniny: Blazeja, Saturnina

Wydarzenia: Święto Straży Ochrony Kolei

Nauczanie

Papież: dobry katecheta pozostawia po sobie trwały ślad

papież franciszek na synodzie biskupów fot. BP KEP

Katecheza nie może być jak inne lekcje w szkole. Musi być żywym doświadczeniem wiary – powiedział Papież, spotykając się w Watykanie z uczestnikami III Międzynarodowego Kongresu Katechetycznego. Podkreślił, jak ważne jest przekazywanie wiary przyszłym pokoleniom. Jesteście znakiem odpowiedzialności Kościoła względem tych wszystkich, którzy chcą wejść na drogę wiary – powiedział Franciszek.

 

Zwracając się do uczestniczących w kongresie biskupów i kapłanów przypomniał, że również i oni są przede wszystkim katechetami. Wszyscy powinni się bowiem starać, aby Ewangelia dotarła do serca każdego człowieka. Do tego wyzywa nas Pan – podkreślił Papież. Przyznał, że on sam za jeden z najważniejszych elementów swej posługi uważa środowe katechezy, kiedy podejmuje refleksję nad Słowem Bożym i Tradycją Kościoła.

„Proszę was, niech was nigdy nie znuży bycie katechetami. Nie prowadzenie lekcji. Nie, to nie to samo. Katecheza nie może być podobna do innych lekcji w szkole, ale musi być żywym doświadczeniem wiary, którą każdy z nas pragnie przekazać nowym pokoleniom. Oczywiście, musimy znaleźć jak najlepszy sposób na to, by przekaz wiary był dostosowany do wieku i przygotowania osób, które nas słuchają. Jednakże decydującą rolę odgrywa osobiste spotkanie z każdą z tych osób. Tylko osobiste spotkanie otwiera serce na przyjęcie pierwszego głoszenia i pragnienie wzrastania w życiu chrześcijańskim. (…) Nigdy nie zapominajcie, że celem katechezy, stanowiącej istotny etap ewangelizacji, jest doprowadzenie do spotkania z Jezusem Chrystusem, aby On w nas wzrastał.“

Franciszek zapewnił, że do dziś pamięta tych, którzy uczyli go religii i przygotowali do sakramentów. Bo jak zauważył, dobry katecheta pozostawia po sobie trwały ślad. „Życzę wam, aby i wasi uczniowie, a także dorośli, którym towarzyszycie w katechezie, pamiętali o was zawsze przed Panem jako o osobach, które zasiały w ich sercach wiele dobra i piękna” – powiedział Papież.

Przypomniał też, że mając na względzie rolę katechetów we wspólnocie chrześcijańskiej, ustanowił w Kościele nową posługę. Zachęcił więc zebranych, by w pełni odkrywali swe powołanie i prosili o dopuszczenie do posługi katechety. „Nie lękajcie się! Jeśli Pan was do tego powołuje, idźcie za Nim!” – dodał Franciszek.

Źródło:
;