Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Nauczanie

Papież: Europa, a zwłaszcza młode pokolenie potrzebuje nadziei 

papież w czasie audiencji fot. Mazur / Episkopat.pl

Musimy dać na nowo nadzieję naszym społeczeństwom europejskim, zwłaszcza młodym pokoleniom – mówił Papież na audiencji środowej. Podsumował na niej swą podróż do Marsylii i udział w trzeciej edycji Spotkań Śródziemnomorskich. Franciszek wyznał, że doświadczył tam spojrzenia pełnego nadziei, co dziś bardzo zaskakuje, kiedy słucha się świadków, którzy przeżyli nieludzie sytuacje związane z migracją. 

 

Ojciec Święty podkreślił, że wydarzenie w Marsylii nosiło tytuł „Mozaika nadziei”. Wskazał, że jest to zarazem marzenie i wyzwanie: aby region Morza Śródziemnego powrócił do swego powołania: stał się laboratorium cywilizacji i pokoju.

„Morze Śródziemne jest kolebką cywilizacji, i jest kolebką dla życia! To niedopuszczalne, by stało się grobem, ani też miejscem konfliktu. W żadnym wypadku – mówił Ojciec Święty. – Morze Śródziemne jest czymś zupełnie przeciwnym niż starcie cywilizacji, wojny, handel ludźmi. Morze Śródziemne łączy Afrykę, Azję i Europę; północ i południe, wschód i zachód; ludzi i kultury, narody i języki, filozofie i religie. Oczywiście morze zawsze jest w jakiś sposób otchłanią, którą trzeba przekroczyć, a także może stać się niebezpieczne. Ale jego wody zawierają skarby życia, jego fale i wiatry niosą wszelkiego rodzaju ładunki. Krótko mówiąc: jest to miejsce spotkania, a nie konfrontacji, życia, a nie śmierci. Z jego wschodniego brzegu, dwa tysiące lat temu wyruszyła Ewangelia Jezusa Chrystusa.“

Papież przypomniał, że spotkanie w Marsylii było kolejnym, po szczycie w Bari i Florencji, oraz stanowiło krok naprzód na trasie, która miała swoje początki w „Kolokwiach śródziemnomorskich” organizowanych przez burmistrza Giorgio La Pirę we Florencji pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. „Jest to krok naprzód, by odpowiedzieć dzisiaj na apel wystosowany przez świętego Paweł VI w encyklice Populorum progressio o krzewienie «bardziej ludzkiej wspólnoty, gdzie postęp jednych nie będzie przeszkadzał rozwojowi drugich»” – mówił Papież Franciszek.

„To, co się pojawiło, to spojrzenie na Morze Śródziemne, które określiłbym jako po prostu ludzkie, nie ideologiczne, nie strategiczne, nie poprawne politycznie ani instrumentalne, nie, ludzkie, to znaczy zdolne do odniesienia wszystkiego do podstawowej wartości osoby ludzkiej i jej nienaruszalnej godności. A jednocześnie pojawiło się spojrzenie pełne nadziei – mówił Ojciec Święty. – Jest to dziś bardzo zaskakujące: kiedy słucha się świadków, którzy przeżyli nieludzkie sytuacje lub którzy je dzielili, i właśnie od nich otrzymuje się «wyznanie nadziei». Ale jest jeszcze jeden aspekt uzupełniający: musimy dać na nowo nadzieję naszym społeczeństwom europejskim, zwłaszcza nowym pokoleniom. Jak możemy bowiem przyjąć innych, jeśli sami nie mamy najpierw perspektywy otwartej na przyszłość? W jaki sposób młodzi ludzie pozbawieni nadziei, zamknięci w swojej prywatności, zaabsorbowani radzeniem sobie z brakiem perspektyw życiowych, mogą otworzyć się na spotkanie i dzielenie się? Nasze społeczeństwa dotknięte indywidualizmem, konsumpcjonizmem i pustymi rozrywkami muszą się otworzyć, dotlenić swoje dusze i ducha, a wówczas będą w stanie odczytać kryzys jako szansę i stawić mu czoła w sposób pozytywny.“

Papież modlił sią, by Matka Boża, którą mieszkańcy Marsylii czczą jako Notre Dame de la Garde, towarzyszyła wędrówce ludów basenu Morza Śródziemnego, aby ten region stał się tym, do czego zawsze był powołany: mozaiką cywilizacji.

Papież zachęcił Polaków do dalszej pamięci o Ukraińcach, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów. Apelował, by okazywać im ewangeliczną gościnność i otoczyć pomocą. Franciszek mówił o tym na audiencji środowej, w której na Placu św. Piotra wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata. 

„Serdecznie witam pielgrzymów polskich. W minioną niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy pod hasłem: «Wolni, aby wybrać - migrować, czy pozostać» - mówił Ojciec Święty. – Pamiętajcie nadal o waszych braciach i siostrach z Ukrainy, zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny ogarniętej wojną, szukających pomocy, schronienia i życzliwości w waszym kraju. Okazujcie im ewangeliczną gościnność. Niech Bóg wam błogosławi.“

Źródło:
;