Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

Wydarzenia:

Wspomnienia

Papież Franciszek pielgrzymuje do Kanady śladami Jana Pawła II

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Trwa 37. podróż apostolska Ojca Świętego do Kanady. Papież Franciszek podąża śladami Jana Pawła II, który odwiedził ten kraj trzykrotnie. Wiele razy spotykał się z przedstawicielami rdzennych mieszkańców Kanady, wyrażając szacunek dla ich kultury, broniąc praw Indian i uznając, że – jak się wyraził podczas swojej pierwszej wizyty w 1984 r. – „nadeszła godzina opatrywania ran i leczenia wszelkich podziałów”.

 

Jan Paweł II miał świadomość kolonialnych problemów, z jakimi borykali się rdzenni mieszkańcy Kanady. Podczas przemówienia skierowanego do Indian w Quebecu podkreślił, że ich spotkanie z Ewangelią nie obyło się bez trudności, a nawet nadużyć ze strony katolików. Zaznaczył jednak, że sama Ewangelia nie przyczyniła się do niszczenia kultury rdzennych ludów, wręcz przeciwnie, wydobyła z niej to, co najlepsze. Porównał Kościół do skrytek na jedzenie, które Indianie budowali na trasach swoich wędrówek, aby będący w drodze nie pozostali głodni.

„Jako uczniowie Chrystusa wiemy, że Ewangelia wzywa nas do życia jako bracia i siostry. Wiemy, że Jezus Chrystus czyni możliwym pojednanie między narodami, z całą jego potrzebą nawrócenia, sprawiedliwości i miłości społecznej. Jeśli naprawdę wierzymy, że Bóg stworzył nas na swój obraz, powinniśmy być w stanie zaakceptować siebie nawzajem z naszymi różnicami, pomimo naszych ograniczeń i grzechów – mówił Jan Paweł II. – Jezus Chrystus, w którego wierzymy, może zerwać łańcuchy naszego indywidualnego i zbiorowego egoizmu. On daje nam siłę swojego Ducha, abyśmy mogli zwyciężyć trudności i realizować sprawiedliwość. Pokrzepieni miłością Boga do was, poświęćcie się waszemu zadaniu; pamiętajcie i nie zapominajcie nigdy, że Kościół Jezusa Chrystusa jest waszym Kościołem. To miejsce, w którym świeci nad wami słońce Słowa, w którym znajdujecie pożywienie i siłę do dalszej drogi. Kościół przypomina «skrytki», które wasi przodkowie budowali na trasie swoich wędrówek, aby nikt nie znalazł się nagle bez prowiantu.“

Źródło:
;