Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza

Wydarzenia:

Świat

Papież Franciszek pogratulował rabinowi Skórce doktoratu honoris causa KUL

abraham skórka fot. Twitter / @KUL_Lublin

Papież Franciszek pogratulował rabinowi prof. Abrahamowi Skórkce tytułu doctora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. "Jesteśmy naprawdę dwoma bliskimi przyjaciółmi" - podkreślił rabin. Prof. Skórka otrzymał tytuł podczas niedzielnej uroczystej inauguracji roku akademickiego na KUL – podają media uczelni.

 

"Kiedy napisałem mu, że jadę do Polski odebrać tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odpisał mi bardzo szybko. (...) Jesteśmy naprawdę dwoma bliskimi przyjaciółmi, braćmi - zwracamy się do siebie w mailach "Drogi Bracie". 

Kiedy poinformowałem go o tej uroczystości, tej nagrodzie od KUL, pogratulował mi tego wyróżnienia" - powiedział rabin Skórka mediom akademickim KUL. Dodał, że otrzymał od sekretarza Franciszka zdjęcie z odręczną informacją papieża. "Była to prosta wiadomość bez trzymania się protokołu" - podkreślił. 

Rabin Skórka, w swoim wystąpieniu podczas inauguracji roku akademickiego na KUL, wskazywał, że Polska była krajem, w którym od pokoleń żyli jego przodkowie. "Ich kultura była moim duchowym pokarmem" - mówił nowy doctor honoris causa lubelskiego uniwersytetu. Wspominając swoje spotkania z kard. Jorge Bergoglio, obecnym papieżem Franciszkiem, rabin podkreślił, że „prawdziwy punkt zwrotny w relacjach pomiędzy Żydami i katolikami wymaga o wiele więcej niż tylko spotkań, a mianowicie obserwacji opartej na moralnej wielkości i duchowej odwadze”. 

"Rabin prof. Abraham Skórka jest przykładem człowieka, który potrafi prowadzić dialog międzyreligijny poprzez poszukiwanie wspólnych fundamentów" – zaznaczył otwierając uroczystość rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Podkreślił, że ceremonia nadania tytułu doktora honoris causa rabinowi, którego zaangażowanie w dialog żydowsko-chrześcijański bardzo ceni papież Franciszek, jest „symbolicznym uwieńczeniem działań, które w tym kierunku uniwersytet prowadzi od lat i będzie je kontynuował”.

Źródło:
;