Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Dialog

Papież i wyznawcy 12 religii odkrywający kobiecy wymiar dialogu

papież franciszek fot. Jubilee of Mercy / flickr.com

„To nie jest częste wydarzenie, żeby wyznawcy 12 religii z całego świata zebrali się i dyskutowali na ważne tematy dotyczące spotkania oraz dialogu w celu promocji pokoju, a także zrozumienia, w naszym zranionym świecie” – tak ocenił Franciszek Konferencję „Kobiety budujące kulturę międzyreligijnego spotkania”. Papież przyjął na audiencji uczestników tego odbywającego się w Rzymie zebrania.

 

Ojciec Święty podkreślił wagę szczególnego charakteru ich spotkania. Już fakt otwartości i różnorodności wydarzenia, w którym bierze się udział, buduje tak potrzebny w świecie dialog – zauważył Franciszek.

„Duża część waszej Konferencji została poświęcona ponownemu odkryciu kobiecych aspektów waszych konkretnych tradycji religijnych oraz pokazaniu, jak te elementy wspomagają kulturę spotkania. Rzeczywiście, «usiąść i słuchać drugiego człowieka – zachowanie charakterystyczne dla spotkania między ludźmi – to wzór postawy otwartości tego, kto przezwycięża swój narcyzm i akceptuje drugiego, zwraca na niego uwagę i przyjmuje go do własnego kręgu» (Fratelli tutti, 48). Spotykanie się oraz wymagana przez nie otwartość są obecnie coraz rzadsze i praktykowanie ich to jeden z największych darów, jaki możecie ofiarować swoim rodzinom, waszym wspólnotom czy całym społeczeństwom – wskazał Papież. – Zachęcam was do kontynuowania razem tej ważnej pracy, dzieląc się nawzajem refleksją oraz sposobami działania dającymi wam siłę oraz kreatywność w podejmowaniu wysiłku w waszych osobistych kontekstach w celu przyniesienia uzdrowienia do wielu ludzi szukających nie tylko fizycznej ulgi w cierpieniu, ale przede wszystkich poczucia sensu i celu w życiu. Z tego punktu widzenia, pozostaję wam wdzięczny za wasze oddanie oraz wysiłek poświęcony pielęgnowaniu szacunku wobec kobiet, a zwłaszcza wobec młodych dziewcząt.“

Źródło:
;