Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Księgowego

Dialog

Papież, imam i szejk na obchodach Dnia Braterstwa

papież franciszek przytula młodego mężczyznę fot. Tomaz Silva / ABr / wikipedia.org

W przyszły czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa, ustanowiony przez ONZ w grudniu ubiegłego roku. Jak podano dziś w Watykanie, Papież Franciszek będzie go obchodził razem z wielkim imamem islamskiego uniwersytetu Al-Azhar Ahmadem Al-Tayyebem oraz szejkiem Mohammedem Bin Zayedem, dzięki wirtualnemu połączeniu z Abu Zabi. Przy tej okazji przyznana też zostanie Nagroda Zayeda za promowanie ludzkiego braterstwa.

 

Oenzetowski dzień ludzkiego braterstwa został ustanowiony na pamiątkę wspólnej deklaracji o braterstwie, podpisanej 4 lutego 2019 r. w Abu Zabi przez Papieża i imama Al-Azhar. Dlatego w pierwszych wirtualnych obchodach tego dnia będzie też uczestniczył sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Niezależne jury Nagrody Zayeda zostało ustanowione przez Wysoki Komitet ds. Ludzkiego Braterstwa, powołany przez Stolicę Apostolską i uniwersytet Al-Azhar w celu wprowadzania w życie Deklaracji o Ludzkim Braterstwie. Jak podano w watykańskim komunikacie prasowym, jedną z inicjatyw komitetu jest aktualnie budowa Domu Rodziny Abrahamicznej na wyspie Saadiyat w Abu Zabi, gdzie obok siebie staną synagoga, kościół i meczet.

Kościół katolicki reprezentuje w komitecie kard. Miguel Angel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

„Świat przeżywa dziś bardzo trudne chwile, które wymagają właściwych reakcji i rozwiązań problemów naszego życia. Dlatego ważne jest, aby co roku – 4 lutego, jak to postanowiło 21 grudnia ubiegłego roku Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzić Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ayuso. - Jest coraz bardziej oczywiste, że nikt nie może zbawić się sam. Jest zatem niezbędne, aby świat zastanowił się nad wartością ludzkiego braterstwa. Rodzina ludzka ma realną potrzebę zjednoczenia się w duchu jedności i prawdziwej przyjaźni, aby zaproponować rozwiązania dla wspólnych problemów. Zwierzchnicy religijni w sposób szczególny muszą być nosicielami nadziei i dać świadectwo jedności, solidarności i braterstwa w społeczeństwie, w którym żyją.“

Oceń treść:
Źródło:
;