Imieniny: Zofii, Nadziei, Izydora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Rodzin

Nauczanie

Papież: Jezus broni, zna i miłuje każdą ze swoich owiec

 fot. Krzysztof Petela

„Wobec wszystkich, my, chrześcijanie, w postawie pokory i braterstwa, powinniśmy dawać świadectwo miłości Chrystusa” – powiedział Papież w rozważaniu przed modlitwą Regina Caeli. Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii ukazującej Jezusa, Dobrego Pasterza, który broni i miłuje swoje owce. On w przeciwieństwie do „najemnika” ratuje nas w wielu trudnych i niebezpiecznych sytuacjach dzięki światłu swojego słowa oraz mocy swojej obecności, której doświadczamy szczególnie w sakramentach.

 

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że drugim ważnym aspektem naszej relacji z Dobrym Pasterzem jest to, że nas zna, i że również my znamy jego. Jezus zna każdego z osobna, nie jesteśmy dla Niego anonimowi.

„Dla Niego nie jesteśmy «masą», «tłumem», nie. Jesteśmy wyjątkowymi osobami, każdy z własną historią. On zna naszą historię, zna naszą wartość, zarówno jako stworzenia, jak i istoty odkupionej przez Chrystusa. Każdy z nas może powiedzieć: Jezus mnie zna! Każdy z nas: Jezus mnie zna! On zna nas jak nikt inny – podkreślił Papież. – Tylko On wie, co jest w naszym sercu, zna nasze zamiary, najbardziej ukryte uczucia. Jezus zna nasze zalety i nasze wady, oraz jest zawsze gotowy, aby zatroszczyć się o nas i leczyć rany naszych błędów z obfitością swojego miłosierdzia.“

Franciszek zaznaczył, że to w Jezusie Chrystusie urzeczywistnia się obraz pasterza Ludu Bożego nakreślony przez proroków. Wyraża się on w trosce o owce, gromadzeniu ich, opatrywaniu zranień oraz uzdrawianiu chorych. Dobry Pasterz nade wszystko miłuje swoje owce aż do oddania za nie swojego życia.

„Miłość do owiec, to znaczy do każdego z nas, prowadzi Go do śmierci na krzyżu, ponieważ taka jest wola Ojca, aby nikt nie zginął. Miłość Chrystusa nie jest wybiórcza; ogarnia wszystkich – podkreślił Papież. – On sam przypomina nam o tym w dzisiejszej Ewangelii, kiedy mówi: «Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I muszę je przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz» (J 10, 16). Te słowa świadczą o Jego powszechnej trosce. On jest pasterzem wszystkich. Jezus chce, aby wszyscy mogli przyjąć miłość Ojca i spotkali Boga.“

Ojciec Święty przypomniał, że Kościół jest dzisiaj powołany do wypełniania powszechnej misji Dobrego Pasterza, także wobec tych, którzy do niego nie należą. Oni są również dziećmi Bożymi, za które Chrystus oddał swoje życie. „Niech Najświętsza Maryja Panna pomoże nam podążać za Dobrym Pasterzem i z radością współpracować w Jego misji” – modlił się na zakończenie Franciszek.

Po modlitwie Regina Coeli Papież przypomniał o piątkowej beatyfikacji dziesięciu męczenników w Gwatemali: trzech kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa i siedmiu świeckich katechistów, którzy zostali zamordowani w latach 1980-1991, w okresie prześladowań Kościoła zaangażowanego w obronę praw ubogich. Byli oni heroicznymi świadkami sprawiedliwości i miłości. „Niech ich przykład uczyni nas bardziej wielkodusznymi i odważnymi w życiu Ewangelią” – modlił się Franciszek.

Ojciec Święty po raz kolejny wyraził swoją bliskość wobec mieszkańców karaibskich wysp: Saint Vincent i Grenadyny, gdzie erupcja wulkanu spowodowała ogromne straty. Przywołał także wielką tragedię w Bagdadzie, gdzie pożar w szpitalu, w którym przebywają zarażeni Covid-19, pochłonął do tej pory 82 ofiary śmiertelne.

Franciszek przypomniał ze smutkiem o kolejnej tragedii na Morzu Śródziemnym, w której zginęło stu trzydziestu migrantów. Zwrócił uwagę, że są to konkretne osoby, ludzkie istnienia, które przez dwa dni na próżno wzywały pomocy. I ona nie przyszła. Papież wezwał do modlitwy za tych braci i siostry, oraz wielu innych, którzy nadal umierają podczas podobnych dramatycznych przepraw. Ale zachęcił także do modlitwy na tych, którzy mogą pomóc, a wolą patrzeć w inną stronę.

Ojciec Święty nawiązał także do szczególnej okoliczności związanej z czwartą niedzielę wielkanocną. „W całym Kościele jest dziś obchodzony Światowy Dzień Modlitw o Powołania pod hasłem «Święty Józef: marzenie powołania». Dziękujmy Panu, że wciąż wzbudza w Kościele ludzi, którzy z miłości do Niego poświęcają się głoszeniu Ewangelii i służbie braciom – zaznaczył Papież. – Dziś w sposób szczególny dziękujmy za nowych kapłanów, których wyświęciłem niedawno w Bazylice Świętego Piotra. I prosimy Pana, aby posłał dobrych robotników do pracy w swojej winnicy i aby pomnożył powołania do życia konsekrowanego.“

Na zakończenie pozdrowił rodziny i przyjaciół nowo wyświęconych kapłanów, a także wspólnotę Papieskiego Kolegium Niemiecko-Węgierskiego w Rzymie, która dzisiaj rano odbyła tradycyjną pielgrzymkę do siedmiu kościołów.

Oceń treść:
Źródło:
;