Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa

Wydarzenia: Dzień Składanki i Łamigłówki

Świat

Papież łączy w sobie to, co jezuickie i franciszkańskie

papież na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

„Słowa mogą wyrazić i opisać ludzkie uczucia, ale nigdy nie potrafią wyczerpująco opowiedzieć ani odpowiednio zdefiniować serca człowieka” – napisał ekumeniczny patriarcha Konstantynopola w przedmowie do książki: „Słownik Papieża Franciszka”, której autorami są Joshua J. McElwee i Cindy Wooden. Wstęp do niej napisał także metropolita Bostonu kard. Sean O’Malley.

 

Bartłomiej I przywołuje wiele spotkań, jakie odbył z Papieżem Franciszkiem, w czasie których wspólnie doświadczyli świętości słów. „Pamiętamy jednak o tym i jesteśmy świadomi, że słowa posiadają moc budowania mostów, ale także i murów. Dlatego wspólnie szukaliśmy tego, jak kontynuować dialog miłości i prawdy” – zaznaczył ekumeniczny patriarcha Konstantynopola.

Podkreślił także, iż to, co najbardziej uderza go w osobie Papieża to jego wyjątkowe cnoty, które definiują przesłanie i świadectwo Franciszka. Są to: godność i sprawiedliwość; miłosierdzie i nadzieja oraz przede wszystkim miłość i radość.

Natomiast kard. Sean O’Malley zwrócił uwagę na jedność tego co jezuickie i franciszkańskie w osobie Papieża. Zjednoczył w sobie powołanie do bycia naśladowcą Ignacego, który chce być święty jak św. Franciszek. „Nasz Papież jest w pełni jezuitą, ignacjański w pełnym tego słowa znaczeniu, i zafascynowany św. Franciszkiem” – napisał amerykański hierarcha.

Kard. O’Malley wskazał, że Papież ciągle przypomina nam, iż w sercu Boga szczególne miejsce zajmują ludzie ubodzy. Dlatego często mówi o naszym obowiązku pomagania im nie tylko materialnie, ale także i duchowo. Wielu bowiem z nich posiada szczególne wyczucie w sprawach wiary, potrzebują Boga i dlatego nie możemy pozbawiać ich Jego przyjaźni, błogosławieństwa i sakramentów.

Metropolita Bostonu zwrócił także uwagę na pozytywny przekaz Franciszka. Jego katolicyzm to nie wykaz zakazów, ale uprzywilejowanie tego, co pozytywne, tego co jednoczy, a nie dzieli. „Wychodząc od duchowej refleksji, że wszystkie nasze dary i talenty pochodzą od Boga, Ojciec Święty dał nam słownik, w którym pojawiają się: uwaga, troska, włączenie i służba. Z Bożą pomocą i dzięki wzajemnemu wsparciu możemy wziąć sobie do serca te nauki i postępować na drodze uczniów, misjonarzy Chrystusa” – pisze we wstępie do książki: „Słownik Papieża Franciszka” kard. Sean O’Malley.

Oceń treść:
Źródło:
;