Imieniny: Gabriela, Anastazji

Wydarzenia: Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Nauczanie

Papież: Maryja uczy, jak strzec darów Bożych

papież franciszek fot. Vatican Media

Podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański Papież zwrócił uwagę, że serce wolne od grzechu jest wyjątkowym darem, jaki otrzymała Maryja. Jak nikt inny potrafiła Ona dostrzec tę łaskę Bożą i strzec jej każdego dnia. Pomagały Jej w tym dwie postawy: „zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych” – tłumaczył Franciszek.

 

Papież rozpoczął rozważanie od przywołania sceny Zwiastowania. Wskazał, że widzimy tam, jak Maryja „jest zaskoczona, uderzona, zaniepokojona: jest zdumiona, gdy słyszy, iż jest «pełna łaski», to znaczy wypełniona Bożą miłością. To szlachetna postawa: umieć się zadziwić w obliczu darów Pana, nigdy nie przyjmując ich za pewnik, doceniając ich wartość, ciesząc się z zaufania i czułości, jakie z sobą przynoszą” – podkreślił Ojciec Święty. Dodał, że tym zadziwieniem trzeba się dzielić, mówiąc o Bożych darach, o otrzymanym dobru. „Możemy zadać sobie pytanie: czy potrafię zachwycać się dziełami Boga? Czy doświadczam niekiedy zdumienia i dzielę się nim z kimś?” – mówił Papież.

Po zadaniu tego pytania, Franciszek przeszedł do drugiej postawy Maryi – wierności w rzeczach prostych. Wskazał, że Ewangelia przedstawia Maryję jako dziewczynę prostą, pozornie taką samą jak wiele innych żyjących w jej miasteczku. Ojciec Święty podkreślił, że to właśnie przez codzienną wierność w dobrym Matka Boża pozwoliła, aby wzrastał w niej dar Boży. „W ten właśnie sposób uczyła się odpowiadać Panu, mówić Jemu «tak» całym swoim życiem” – zaznaczył Papież. Zgodnie ze swym zwyczajem na zakończenie dał pytania do osobistej refleksji: „czy wierzę, że w codziennych sytuacjach, podobnie jak na drodze duchowej, ważna jest wierność Bogu? A jeśli w to wierzę, czy znajduję czas na czytanie Ewangelii, na modlitwę, na uczestnictwo w Eucharystii i przyjęcie sakramentalnego przebaczenia, na jakiś konkretny gest bezinteresownej posługi?”.

„Czuję radość, oznajmiając, że 25/26 maja przyszłego roku będziemy świętować w Rzymie pierwsze Światowe Dni Dzieci” – ogłosił dziś Papież po modlitwie Anioł Pański. Wskazał, iż ta inicjatywa, organizowana przez Dykasterię Kultury i Edukacji, stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, jaki świat zamierzamy zostawić dorastającym obecnie pokoleniom. Chodzi o umieszczenie dzieci w centrum i opiekę nad nimi, jak to robił Jezus.

Źródło:
;